PREŠOV - Pred 63 rokmi odišiel z Prešova prvý židovský rodinný transport, ktorý znamenal ich odsun do pracovných táborov a následnú fyzickú likvidáciu. Smutnú udalosť včera pripomenuli herci Spišského divadla zo Spišskej Novej Vsi, ktorí vystúpili na scéne Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove s hrou Ester.
Inscenácia, napísaná na biblické motívy, bola úvodnou akciou bohatého programu v rámci Dní židovskej kultúry v Prešove. Hlavné podujatia sú naplánované na dnešok, všetky sa budú konať v ortodoxnej synagóge na Švermovej ulici, kde sa účastníci pietnej spomienky stretnú o14.30 h. Po uvítacom ceremoniáli slávnostne predstavia publikáciu Giora Amira Prešov - osud židovskej obce, jednej z mnohých. V slávnostnom programe Devět bran Božidara Turzonovová a Viera Strnisková za klavírneho sprievodu Pavla Šušku prečítajú chasidské príbehy z diela Jiřího Langera. Program vyvrcholí otvorením výstavy Milana Veselého Pamätaj! Zachar!
Prešovská župa dosiahla v prenasledovaní Židov smutné prvenstvo. Ešte pred vydaním Židovského kódexu museli prešovskí Židia nosiť farebne odlíšené pásky na odeve, onedlho prišli o domy na hlavnej ulici a boli donútení odovzdať štátu svoj majetok. V rokoch 1942 - 1945 zahynulo hlavne v koncentračných táboroch viac ako 6 500 Židov z Prešova a jeho okolia. V auguste 1991 bol týmto obetiam holokaustu odhalený pamätník na nádvorí pred vchodom do synagógy. O dva roky neskôr inštalovalo Slovenské národné múzeum na poschodí synagógy v ženskej galérii časť zbierok predvojnového prešovského židovského múzea, ktorú Slovensku vrátili z Prahy. Stála expozícia Bárkányovej zbierky, ktorá nosí meno po jej zakladateľovi, je ojedinelým spojením a zosúladením zbierok múzea s interiérom jednej z najstarších synagóg u nás. V rokoch 1989 - 1990 ako najkrajšiu funkčnú synagógu na Slovensku sa ju snažili získať a previezť do Los Angeles Židia z USA. (sita)