Ruský prezident Vladimir Putin v Kremli na porade s ministrom obrany Sergejom Ivanovom (vľavo) a riaditeľom Federálnej bezpečnostnej služby FSB Nikolajom Patruševom (vpravo). FOTO - ARCHÍV ČTK |
Osud šéfa ruských tajných služieb Nikolaja Platonoviča Patruševa (44) je pevne zviazaný s osudom jeho priateľa a šéfa - ruského prezidenta Vladimira Putina.
Patrušev síce vyštudoval za lodného inžiniera, ale konštruktérom lodí bol len jeden rok. Podobne ako Putin sa túžil stať špiónom. V 70. rokoch úspešne zakončil ročný kurz vyššej odbornej školy KGB a v Leningrade to dotiahol až na plukovníka KGB.
S Putinom ho zviedla dohromady začiatkom 90. rokov nepríjemná okolnosť - vyšetroval nelegálny vývoz farebných kovov za 93 miliónov dolárov na Západ. V tejto súvislosti "rozpracovával" i Putina. Vyšetrovaný s vyšetrovateľom si však padli do oka. Patrušev budúceho prezidenta odložil ad acta.
Ďalší člen petrohradského tímu čekistov Sergej Stepašin sa v roku 1994 stáva šéfom ruských tajných služieb. A hneď Patruševa vymenuje do významnej funkcie - za šéfa kontrarozviedky v kontrarozviedke. Zbiera informácie o svojich spolupracovníkoch a donáša na nich vedeniu. Je najobávanejší zo všetkých. Podobnú úlohu informovať o vlastných kádroch mal ako špión v Nemecku i Putin.
Psychológovia tvrdia, že práve sliedenie vo vlastných radoch vedie k paranoidnej podozrievavosti.
Putina a Patruševa spája dávne priateľstvo i podobné povahové rysy. Keď sa Putin v roku 1998 stal šéfom tajnej služby, Patruševa vymenoval svojím námestníkom. Prvý a druhý muž v ruských tajných službách nedôverujú nikomu inému, než sebe navzájom. O rok neskôr vtedajší prezident Jeľcin urobil z Putina premiéra. Ten logicky nemohol tajné služby zveriť nikomu inému, než Patruševovi.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME