né dva roky šíril už ako predseda španielskeho zväzu bývalých nacistických väzňov.
Šesťdesiat rokov po skončení druhej svetovej vojny vyšlo najavo, že Enric Marco nič z toho neprežil. A v žiadnom koncentračnom tábore nebol.
"Priznávam, že som nikdy vo Flossenbürgu nebol," šokoval v stredu 84-ročný Marco. Bol síce vo vyšetrovacej väzbe, ale nacisti ho nakoniec prepustili a už v roku 1943 sa vrátil do rodného Španielska.
V rozhovore pre agentúru EFE povedal, že to nerobil so zlým úmyslom. "Myslel som si, že o mňa ľudia prejavia väčší záujem. A svet som informoval o utrpení toľkých ľudí väznených v koncentračných táboroch," povedal na vysvetlenie muž, ktorý tento rok niekoľkokrát oslavoval porážku nacizmu spolu s bývalými väzňami.
Väčšina ľudí mu verila. Roky načúvala jeho prednáškam o holokauste, čítala rozhovory s ním. Pred šiestimi rokmi sa stal Marco členom zväzu pre bývalých nacistických väzňov Amical de Mauthausen. Pomenovanie dostal podľa rakúskeho koncentračného tábora Mauthausen, kde nacisti zavraždili najviac španielskych politických väzňov. Pred dvoma rokmi sa stal Marco jeho šéfom.
Podvod odhalil len nedávno historik Benito Bermejo. "Hovoril čudné veci, ktoré nekorešpondovali s historickými faktmi," povedal pre agentúru EFE.
Marco napríklad tvrdil, že ho zatkli a odovzdali gestapu v Marseille v roku 1941. "V tom čase bola Marseille časťou Francúzska, ktoré nebolo okupované a španielskych republikánov nevydávali gestapu - to sa dialo až neskôr," vysvetlil Bermejo. Keď Marcovo meno napokon nenašiel v archívoch tábora, jeho podozrenia sa potvrdili.
Španieli, ktorí zažili holokaust, sú zhrození. "Je to zradca," hovorí 89-ročná Neus Catalaová, ktorá ako jediná Španielka prežila koncentračný tábor Ravensbrück. Marco podľa nej potupil mená 7000 väznených Španielov, z ktorých väčšina tábory smrti neprežila. "To bude voda na mlyn všetkým, ktorí popierajú holokaust," obáva sa teraz Jesús Ruiz, pokladník zväzu.