Študenti v Kábule chcú, aby Američania odišli. FOTO - REUTERS |
vo väzniciach hanobia Korán.
Niekoľko sto študentov sa zhromaždilo pred budovami kábulských vysokých škôl. Boli vyzbrojení transparentmi s nápismi Američania, choďte domov alebo Bráňme svoju vieru pred kacírmi a chystali sa vyraziť do centra mesta, kde sú sídla OSN, základne medzinárodných mierových jednotiek i obrovské, dokonale opevnené veľvyslanectvo USA.
Polícia však po tom, čo v stredu došlo ku krvavým protiamerickým nepokojom na východe krajiny, prijala prísne bezpečnostné opatrenia. Jednotky vyzbrojené samopalmi i dlhými tyčami namiesto obuškov zablokovali ulicu pred univerzitou a nedovolili študentom spojiť sa s ďalšími skupinami demonštrantov, ktoré sa zhromažďovali na rôznych miestach po celom Kábule.
Študenti nakoniec spálili americké vlajky priamo pred univerzitou. "Nebudeme im v tom brániť. Mne sa tiež nepáči, čo tu tí vojaci robia," hovorí jeden z policajtov.
Podľa študentov cudzinci okupujú celé centrum Kábulu, ktoré je pre miestnych občanov len ťažko prístupné. Otvárajú si v meste reštaurácie, kam majú povolený vstup len "bieli" a stavajú si uzavreté športové areály za vysokými múrmi s ostnatým drôtom.
Demonštrácie boli takmer v celom Afganistane. Na viacerých miestach zasiahla polícia a niekoľko ľudí zomrelo. Cudzincov museli evakuovať, viacero budov vypálili.
Bezprostredným dôvodom nepokojov boli správy o článku v americkom časopise Newsweek. Niekoľko študentov rozšírilo informácie, že v článku sa opisuje, ako v americkej väznici Guantánamo zatknutých moslimov mučia, keď pred ich očami vyšetrovatelia hanobia Korán. Táto informácia v ústnom podaní rýchlo získala novú podobu a dnes už koluje po Afganistane verzia, podľa ktorej americkí dozorcovia močia na Korán, používajú ho ako toaletný papier.
Nepokoje v Afganistane vypukli vo chvíli, keď je prezident Hamíd Karzaj na pracovnej ceste v Európe. Včera v Bruseli vyzval západné krajiny, aby ponechali svojich vojakov v Afganistane aj po parlamentných voľbách, ktoré sa majú konať v septembri tohto roku.
Miestni opoziční politici a študentskí vodcovia však upozorňujú, že cudzí vojaci chránia len samotného Karzaja. Naposledy podobné nepokoje vyvolala v polovici 80. rokov sovietska okupácia Afganistanu.
Autor: agentúra Epicentrum, Kábul pre SME