George Galloway minulý týždeň oslavoval svoje víťazstvo v londýnskom volebnom obvode, v ktorom tvoria značnú časť voličov moslimskí voliči. FOTO - REUTERS |
Americký senát zverejnil správu o zneužívaní programu Ropa za potraviny v rokoch 1996 až 2003. Bývalý francúzsky minister Charles Pasqua a britský poslanec George Galloway sa podľa vyšetrovania obohatili vďaka koncesiám na predaj ropy, ktoré získali od Saddáma Husajna.
"Nikdy som neobchodoval čo len s barelom ropy," tvrdí Galloway, bývalý člen Labouristickej strany, ktorý sa dostal do parlamentu minulý týždeň ako nezávislý poslanec najmä vďaka protivojnovej rétorike.
Minulý rok vyhral súdny proces s denníkom The Daily Telegraph. Novinári nedokázali tvrdenia z článku, že poslanec bol na Husajnovej výplatnej listine. Američania tvrdia, že správa Senátu vychádza z dokumentov, ktoré nesúvisia s článkami v Daily Telegraph.
Husajnov režim sa v čase prísneho hospodárskeho embarga snažil získať spojencov s vplyvom v zahraničí. Takými mali byť podľa dokumentov nájdených na irackom ministerstve pre energetiku a výpovedí vysokých predstaviteľov Husajnovho režimu aj Galloway a Pasqua. Francúz podľa nich dostal právo na nákup 11 miliónov barelov a britský poslanec 20 miliónov barelov. Politici ďalej mohli predať ropu obchodníkom so ziskom 30 centov na barel.
Kľúčový dôkaz v správe, výpisy z bankových účtov obvinených politikov, nie je. Galloway kritizuje, že komisia ho počas vyšetrovania vôbec neoslovila, aby podal svedectvo.
"Táto správa odhaľuje ako Husajn zneužíval program Ropa za potraviny a používal ho na odmeňovanie svojich politických spojencov ako Pasqua a Galloway," vyhlásil republikánsky senátor Norm Coleman. Bývalý iracký viceprezident Taha Jasín Ramadán pred senátnym podvýborom minulý mesiac vypovedal, že Gallowayovi poskytli práva na predaj ropy, "za jeho názory na Irak", a pretože bol za zrušenie sankcií.
Humanitárny program výmeny ropy za potraviny a lieky riadila OSN. Mal zmierniť utrpenie irackého obyvateľstva trpiaceho následkami hospodárskeho embarga, ktoré OSN na Irak uvalila po okupácii Kuvajtu v roku 1990. Program umožnil vývoz ropy za šesťdesiat miliárd dolárov.
Škandál s uplácaním cudzincov prepukol v roku 2004, keď iracká tlač zverejnila mená 270 osôb vrátane činiteľov OSN, politikov a zástupcov spoločností, ktoré mali z nedovoleného predaja suroviny zisk. (mch, reuters)