Jiří Paroubek by mal dnes so svojou vládou v parlamente uspieť. Do volieb by mal jeho kabinet vládnuť ešte rok. FOTO - ČTK |
Českú vládu Jiřího Paroubka čaká dnes kľúčové hlasovanie o dôvere. Všetko zatiaľ svedčí o tom, že ju dostane.
Paroubkova vláda je od posledných parlamentných volieb v roku 2002 už treťou spoločnou vládou sociálnych demokratov, ľudovcov a unionistov. Prvý premiér Vladimír Špidla vydržal na čele kabinetu dva roky, druhý Stanislav Gross menej než deväť mesiacov. Premiéra Paroubka čaká v najlepšom prípade do riadnych volieb v júni budúceho roku o chlp viac ako rok vládnutia.
Až na osobu premiéra sa zloženie jednotlivých vlád ani ich programy nijako výrazne nelíšili. Premiér Špidla padol vďaka nezhodám vnútri sociálnej demokracie. Grossa napriek úpornej snahe udržať sa vo funkcii nakoniec položili nejasnosti okolo rodinného majetku a podozrenie, že jeho manželka podniká so ženou, ktorá pravdepodobne vlastní nevestinec a využíva pri tom peniaze nejasného pôvodu.
O dôvere vláde sa hlasuje podľa mena, každý poslanec sa musí postaviť a verejne povedať, či hlasuje za vládu, alebo proti. Kabinet získa dôveru, ak ho podporí viac ako polovica prítomných poslancov. Koalícia má v 200-člennej dolnej komore 101 poslancov, opoziční občianski demokrati a komunisti spolu s jedným nezávislým poslancom 99. Predpokladá sa, že budú prítomní všetci opoziční poslanci, ktorých strany už dopredu vyhlásili, že budú proti vysloveniu dôvery. Vládne strany preto tiež potrebujú hlasy všetkých svojich poslancov.
Ešte pred dvomi týždňami hrozili niekoľkí poslanci ľavého krídla sociálnej demokracie, že vládu nepodporia. Paroubkovi sa však podarilo výmenou za posty a prísľub väčšieho politického vplyvu ich odpor zlomiť.
"Musela by to byť súhra náhod, aby vláda dôveru nedostala. V tejto chvíli sa totiž nikomu nehodí, aby schválená nebola. Ani tým rebelantom v sociálnej demokracii," hovorí politológ Bohumil Doležal.
Ak by Paroubkova vláda dôveru nedostala, musel by prezident opäť niekoho poveriť zostavením novej vlády. Až doteraz touto úlohou Václav Klaus vždy poveril kandidáta najsilnejšej parlamentnej strany, sociálnych demokratov. Naposledy však naznačil, že mu došla trpezlivosť a že strana už ďalšiu možnosť na vytvorenie vlády nezíska. To by prakticky znamenalo predčasné voľby.
Od roku 1989 sa nestalo, aby česká vláda dôveru parlamentu nezískala.