Fronc včera celý deň čelil kritike opozície, ktorá sa ho snažila odvolať, ale nikto neočakával, že sa nájde potrebných 76 hlasov na jeho pád. Niektorí nezávislí poslanci totiž už pred hlasovaním naznačovali, že zostanú "bokom" a pridať sa nemienila ani koaličná ANO, ktorá ministra v poslednom čase tvrdo kritizuje.
Návrh na odvolanie ministra predniesol poslanec Smeru Dušan Čaplovič. Poslanec KDH František Mikloško po jeho vystúpení povedal, že po takom dlhotrvajúcom prejave aj potlesk materskej strany bol krátky.
Stanovisko vlády predniesol vicepremiér Daniel Lipšic, ktorý považuje návrh za "čisto populistický". Podľa Lipšica zámer opozície nie je o tom, že by minister nezvládol reformu školstva. "Mediálne organizované akcie vyvolali zdanie nepopularity ministra a k tomu sa, bohužiaľ, nepridali len strany opozície," povedal v súvislosti nedávnymi protestmi študentov.
Predseda HZDS Vladimír Mečiar povedal, že počul slová, nie argumenty. "Pretože horšie rozumiem, tak by som najväčšieho ministra za KDH poprosil, či najlepší minister za KDH už tie reformy skončil, alebo bude ešte horšie."
Šéf KDH Pavol Hrušovský vyjadril ministrovi Froncovi podporu strany. "Všetci vieme, že podstatou návrhu nie sú opakované maturity a možno aj niektoré chyby, ktorých sa ako ústavní činitelia môžeme dopustiť." Odporučil poslancom, aby mysleli na citát klasika, že aj v tichom človeku silno búcha srdce. Hrušovský vie, aké veľké miesto v srdci Martina Fronca zaberá zodpovednosť za vzdelanie.
Poslankyňa Beáta Brestenská z ANO povedala, že aj jej bije srdce pre školstvo. ANO podľa nej nikdy v školskom výbore parlamentu nepodrývala autoritu ministra. O ministrovi povedala, že je slušný a čestný, ale zlý komunikátor. (sp)