Pred týždňom Republikový výbor SDĽ požiadal vládu, „aby zmenila rozhodnutie o privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu“. Namiesto 49-percentného balíka akcií má vraj „európskemu strategickému investorovi“ ponúknuť len 24 percent. Zvyšných 25 percent sa má presunúť do Sociálnej poisťovne, aby mohla budovať druhý pilier dôchodkového systému. Vládni činitelia žiadosť SDĽ odmietli.
Deväť vážnych záujemcov už v SPP končí hĺbkový audit, takže môžu pripraviť záväznú ponuku. Zajtra sa má zísť vládna komisia pre privatizáciu podniku, od ktorej sa očakáva, že záujemcom oznámi dôležitý termín: že majú na predloženie záväznej ponuky čas do polovice februára. Privatizačný proces už zašiel príliš ďaleko, aby ho bolo možné - bez ťažkých následkov pre vládu i krajinu - zrušiť.
Zmenu vládneho rozhodnutia pritom žiada strana, ktorá sa plne podieľala na jeho prijatí. Jej poslanci v septembri 1999 podporili zákon, ktorý umožnil sprivatizovať 49 percent SPP. Jej predstavitelia nikdy proti privatizácii takého podielu nevzniesli námietky na koaličnej rade. Jej ministri v júni 2001 hlasovali za toto rozhodnutie. Hlasovali zaň Pavel Koncoš i Peter Magvaši. Teda obaja politici, ktorí sa už vyjadrili, aká bude reakcia SDĽ na vládne odmietnutie.
Predseda Koncoš to iba naznačil, lebo poznamenal, že zmena privatizácie SPP je pre jeho stranu zásadnou otázkou. Minister Magvaši zašiel oveľa ďalej, pretože vyhlásil, že zmena privatizácie je pre stranu dôležitejšia ako stabilita vládnej koalície.
Nebol to teda stranícky orgán, ani predseda SDĽ, ale práve minister Magvaši, kto verejne prezentoval, čo je pre stranu najdôležitejšie, a čo SDĽ urobí. Rolu tvorcu straníckej línie si už Peter Magvaši s úspechom vyskúšal. Bol to práve on, kto presadil, aby republikový výbor požiadal vládu o zmenu privatizácie SPP.