Zjazdové lyžovanie je na programe olympijských hier od roku 1936 v Garmisch Partenkirchene, ale vtedy sa rátala iba kombinácia. Zjazd, slalom a kombinácia pribudli v roku 1948 v St. Moritzi, keď sa po prvý raz predstavili aj slovenskí pretekári Šľachta a Brchel, o dva roky neskôr sa už jazdil aj obrovský slalom, ale vypadla kombinácia, ktorá sa v novej podobe vracia do programu teraz. Super G pribudol v roku 1988 v Calgary.
Na troch miestach
Zjazdové trate pripravili organizátori do troch stredísk. Zjazd, kombinácia a super G sa pôjde v centre Snowbasin Ski, slalomy v Deer Valley a obrovský slalom v Park City. V Park City už preteky SP boli, trate pozná aj naša Veronika Zuzulová, ale jazdila tam iba slalom, a ten sa teraz pôjde inde.
Z obhajcov prvenstva z olympiády 1998 bude určite chýbať Rakúšan Hermann „Herminátor“ Maier (vyhral obrovský slalom a super G), ktorý nie je po ťažkej autohavárii dostatočne zotavený. Smolu mala víťazka super G Američanka Picabo Streetová, ktorá ani pri poslednom pokuse v Cortine d‘Ampezzo sa nekvalifikovala do tímu a ZOH by išla iba v zjazde. Super G iba vtedy, ak dostane tzv. divokú kartu. Pochopiteľne, ZOH budú aj bez tragicky zosnulej Régine Cavagnoudovej.
Rakúske tromfy
Napriek tomu, že Rakúšanom vypadlo postupne až sedem mužov pre zranenie, budú mať zrejme favoritov ZOH vo vedúcich pretekároch Svetového pohára Eberharterovi a Dorfmeisterovej. V zjazde sa o medaily uchádzajú ešte Rakúšania Trinkl a F. Strobl, Nór Aamodt, Švajčiar Cuche, Talian Ghedina, v slalomoch Slovinec Kostelič, Američan Miller, Francúzi Vidal a Covili, Nóri Strand a Kjus, Švéd Nyberg a Rakúšan Raich. Medzi ženami v zjazde Talianka Kostnerová, Švajčiarka Berthodová, v slalomoch Francúzska Pegnegnotová, Nemka Gergová (obhajkyňa zlata v „špeciáli“), Američanka Koznicková, Švédka Pärssonová, Švajčiarka Nefová, Nórka Flemerová a Kanaďanka Forsythová.
Tri razy boli zjazdári najúspešnejšími účastníkmi ZOH – v roku 1948 Švajčiar Oreiler s dvoma zlatými a jednou bronzovou, v roku 1956 Rakúšan Sailer a v roku 1968 Francúz Killy s tromi zlatými. Najúspešnejší je však Alberto Tomba s tromi zlatými a jednou striebornou medailou.
Zacielené na slalom
Slovenskí zjazdári chýbali na ZOH od roku 1972 iba raz, v Nagane 1998. Po Šľachtovi a Brchelovi sa postupne prezentovali Krajňák, A. Šoltýs, M. Pažout, Mohrová a v roku 1976 Dagmar Slafkovská-Kuzmanová 9. miestami v slalome a obr. slalome a šiestym v kombinácii urobila prelom do alpskej hegemónie. Najväčší úspech dosiahla v Sarajeve 1984 Jana Gantnerová – Šoltýsová, ktorá bola v zjazde piata (Češka Charvátová získala bronz, prvý a jediný pre Československo). V Calgary 1988 bola 6. v kombinácii L. Medzihradská (jazdili ešte Milanová, Jurko, A. Bíreš), v Albertville 1992 skončila Medzihradská v kombinácii na 8. priečke (jazdili aj Milanová, M. Bíreš a Jurko).
Dnes je pozornosť zameraná na trojicu Veronika Zuzulová (15. 7. 1984), Ivan Heimschild (5. 3. 1980) a Michal Rajčan (1. 10. 1980). Najviac na Zuzulovú, ktorá pôjde len slalom a obrovský slalom a do dejiska ZOH sa presunie až 10. februára zo SP vo Švédsku. Päťkrát už bodovala vo Svetovom pohári (najlepšie 11. miesto v Sestriere), v EP dojazdila najhoršie na 7. mieste a vedie celkové poradie! Je predpoklad, že bude mať štartové číslo okolo 30 miesta. Vyhovuje jej tvrdá trať, taká sa dá čakať aj v Kanade. „Budem spokojná s každým postupom nižšie, než budem mať štartové číslo. Ešte necítim olympijské napätie, ale myslím si, že som v pohode. Dúfam, že sa mi bude dariť,“ povedala naša nádej, od ktorej aj zjazdársky svet čaká senzáciu.
Pri redukovanom poradí budú mať lepšie čísla ako v SP aj Heimschild a Rajčan. So „zlými“ číslami dokázali jazdiť okolo 33. – 37. miesta. „Chcem dosiahnuť čo najlepší výsledok, to znamená stlačiť spomínané umiestnenia zo Svetového pohára,“ vraví Heimschild, ktorý pôjde asi zjazd, kombináciu, super G a obr. slalom, kým Rajčanovi asi odpadne zjazd a pribudne slalom.
JÁN MIKULA