h starých rodičov. Lenže do Kostovovho života vstúpil – generálny prokurátor Nikola Filčev.
Z jeho popudu sa totiž začalo vyšetrovanie 47 ministrov, poslancov a vrcholných funkcionárov štátnej správy posledných štyroch vlád, policajtov, dôstojníkov atď. Dvadsiatka z prešetrovaných prípadov sa pritom týka obdobia vlády Ivana Kostova.
Prechmaty v ekonomike
Medzi vyšetrovanými je bývalý vicepremiér Jevgenij Bakardžijev, exminister obrany Bojko Noev, niekdajší hlavný vyjednávač s Európskou úniou Alexandr Božkov a tiež bývalá hlava kontrarozviedky Atanas Atanassov. Všetci figurovali v kauzách, kde išlo o tunelovanie ekonomiky štátu, podvody pri privatizácii, zneužívaní služobného postavenia a korupciu. Filčevova smršť nemá v modernej histórii Bulharska napriek tomu obdoby.
Na pretras sa tak znova dostane napríklad prípad ukrajinského lietadla plného českých zbraní, zadržaného na letisku v Burgase. V ňom mal mať prsty práve Atanassov, práve tak ako v odpočúvaní bytu generálneho prokurátora, odhalenom pred tromi rokmi, a takmer všetkých telefónnych staníc v hlavnom meste Sofii.
Medzi vyšetrovanými je niekoľko bývalých členov privatizačnej agentúry. Jeden z nich Zacharin Želiazkov sa bude zodpovedať za zlý predaj dnes už neexistujúcej národnej leteckej spoločnosti Balkan.
Zať bývalého predsedu parlamentu Jordana Sokolova Christo Michajlovski sa zasa bude zodpovedať z priestupkov, ktorých sa dopustil ako člen vedenia tabakového holdingu Bulgartabac. Práve na tomto prípade dobre vidno realitu dnešného Bulharska. Tradičný výrobca cigariet, ktorý má byť tento rok sprivatizovaný, dlhuje milióny leva (1 leva=cca 1 bývalá nemecká marka) pestovateľom tabaku, ktorým navyše energetické spoločnosti vypínajú cez zimu prúd.
Najpopulárnejší je muž vnútra
Mäso, mlieko, syr, ktorých konzumácia minulý rok poklesla o viac ako desatinu, predstavuje luxus pre väčšinu Bulharov, ktorí žijú o fazuli a chlebe. Ich životná úroveň spadla na úroveň boja o biologické prežitie, píše denník Monitor.
Bulhari demonštrovali svoju nespokojnosť s celou novodobou politickou elitou v minuloročných voľbách, v ktorých zvíťazilo hnutie cára Simeona Sakskokoburgotského. Bývalý cár je však dnes v rebríčku obľúbenosti s 56 percentami až na treťom mieste. Predstihol ho sofijský primátor Stefan Sofijanski (63 percent) a hlavne prvý tajomník ministra vnútra Bojko Borissov (87 percent).
To je hrdina súčasných Bulharov, pretože po tokoch úplatkárstva a anarchie predstavuje tvrdú ruku. Za minulý rok sa môže pochváliť rozbitím takmer dvoch stoviek gangov organizovaného zločinu.
PRE SME – MICHAL PETROV,Týden