V noci na sobotu americká armáda úspešne ukončila test americkej rakety odpálenej z námornej lode, ktorá zneškodnila inú raketu smerujúcu do vzdušného priestoru Spojených štátov. Rakety rozmiestnené na vojenských plavidlách okolo USA majú byť súčasťou prezidentom Georgeom Bushom presadzovanej kontroverznej koncepcie systému novej Národnej raketovej obrany (NMD).
Hovorca amerického ministerstva obrany uviedol, že zasiahnutie útočiacej rakety nebolo primárnym cieľom testu. „Zásah nebol hlavnou úlohou, ale podaril sa,“ povedal hovorca Pentagonu. Raketa vypálená z plavidla Aegis zasiahla útočiacu balistickú raketu mimo zemskej atmosféry nad vojenským priestorom neďaleko Havaja. Išlo už o štvrtú úspešnú skúšku rakety v rámci plánovaného systému NMD.
Skúšky sa začali ešte za predchádzajúceho prezidenta Billa Clintona. Posledný test počas jeho úradovania v júni 2000 však stroskotal. Clinton potom vývoj nákladného protiraketového štítu pozastavil. Bush označil jeho vybudovanie za jednu z priorít svojej administratívy. Opakovane zdôrazňoval, že tento systém neporušuje americko-sovietske zmluvy o protiraketovej obrane (ABM) a tie preto nesmú stáť v ceste novému spôsobu obrany proti prípadnému útoku tzv. darebáckych štátov. Za tie sú považované napríklad Irán, Irak či Severná Kórea. Bush uviedol, že teororistické útoky z 11. septembra, hoci neboli vedené raketami, len podčiarkli nutnosť protiraketovej obrany. USA si veľa sľubujú od obmedzeného národného systému obrany, ktorý by ich mal chrániť pred prípadnými raketovými útokmi nepriateľsky naladených štátov. V tom im však bráni zmluva ABM z roku 1972, ktorú Rusko považuje za základný kameň strategickej stability, a preto tvrdošijne odmieta jej modifikáciu.
Od zmluvy, ktorá nie je časovo obmedzená, majú zmluvné strany právo odstúpiť v prípade, že sú ohrozené ich vyššie záujmy. Musia však druhú stranu o svojom úmysle informovať šesť mesiacov dopredu. Prezident Bush tak urobil už 13. decembra. (čtk)