BRATISLAVA – Do uvoľneného kresla ministra financií si možno už dnes sadne František Hajnovič. Priznáva, že nastúpiť na miesto po Brigite Schmögnerovej nebude ľahké: „Pani ministerka bola vnímaná najmä v odborných kruhoch a v zahraničí veľmi dobre. A ísť na miesto, ktoré bolo takto obsadené, je vždy ťažké.“
Schmögnerová si o ňom myslí, že je dobrý, kvalifikovaný odborník. Podľa nej bude z jeho pozície vyplývať viacero výhod aj nevýhod. „Výhodou je, že bude dokončovať už rozbehnuté reformy, nebude teda musieť s ničím novým začínať,“ povedala.
Prezident, ktorý má Hajnoviča vymenovať, vyhlásil, že si dá jeho minulosť preveriť „po vlastnej línii“. Ide o kauzu spolupráce Františka Hajnoviča so Štátnou bezpečnosťou.
Hajnovič SME potvrdil, že v roku 1986, keď bol na študijnom pobyte v zahraničí, predvolávali ho eštebáci na „pohovory“. „Vtedy to bolo skôr bežné, neviem, či nie predpísané. Pohovory, ako som porozumel, mali zabrániť kontaktovaniu so zahraničnými osobami, zneužitiu, sledovaniu. Ale záujem ŠtB trval len krátko.“
Hajnovič priznáva, že v jeho prípade bolo tých predvolaní na vysvetlenie viac, aj pri inej zahraničnej ceste. Nechodil však len na Februárku, do oficiálnej budovy XII. správy ZNB, ale aj do kaviarní. Zdôvodňuje to: „Miesto určil človek, ktorý vás predvolal, tam ste museli prísť.“
Hajnoviča na post ministra presadil predseda SDĽ Pavol Koncoš. Ten včera v STV naznačil, že odvolaním Schmögnerovej sa personálne zmeny vo vláde ešte nekončia. V súvislosti s predajom akcií Východoslovenských železiarní treba podľa Koncoša urobiť aj ďalšie. Nevyjadril sa konkrétne, ale naznačil, že by to mohlo smerovať do radov SDKÚ. Že by išlo o ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha, vylúčil.
Tŕňom v oku predsedu SDĽ je však stále najmä privatizácia SPP. Komisia, ktorá privatizáciu riadi, podľa neho pracuje za zatvorenými dverami a z jej rokovaní prenikajú len veľmi kusé informácie. Celý problém zmeny privatizácie SPP sa bude SDĽ snažiť preniesť na pôdu parlamentu, ktorý by mohol vládu zaviazať zmeniť súčasné rozhodnutie o privatizácii SPP. Na otázku, či by SDĽ v parlamente podporila prípadný pád vlády, včera Koncoš odpovedal vyhýbavo: „Som zástancom postupných a trpezlivých rokovaní. Sme však pripravení podniknúť všetky kroky k zmene spôsobu privatizácie SPP,“ povedal Koncoš v STV.
HZDS už počas uplynulého týždňa avizovalo svoju podporu, ak by v Národnej rade došlo k odvolávaniu súčasného kabinetu. „Neznamená to však, že sme sa s HZDS dohodli, „ povedal Koncoš. O prípadnom odchode ľavičiarov z vládnej koalície by podľa Koncoša musel rozhodnúť Republikový výbor SDĽ.
Autor: dam, edi