Včera o dokumente hlasovali aj Rakúšania, dnes to budú nemeckí poslanci v Bundestagu. V oboch krajinách ešte musí euroústavu odobriť koncom mája aj horná snemovňa. Ich jasné "áno" by malo pozitívne naladiť Francúzov, hlasujúcich 29. mája v referende.
Najnovšie prieskumy naznačujú, že Paríž smeruje k tesnému výsledku. Vláda plánuje ešte viac zintenzívniť svoju kampaň, na pomoc jej prišiel aj herec Gérard Depardieu.
Množstvo debát sa už viedlo o tom, či má význam pokračovať s ratifikáciou v ostatných krajinách, ak jeden z kľúčových členských štátov ústavu odmietne.
Nie príliš ružovo totiž vyzerajú aj prieskumy medzi Holanďanmi, ktorí hlasujú prvého júna. Ešte jasnejšiu prevahu majú oponenti zmluvy v Británii. Dátum referenda ešte nie je známy, ale podľa komentátorov bude práve Európska ústava kľúčovým testom staronového premiéra Tonyho Blaira a jeho kabinetu, ktorý podľa britskej tlače dokument podporí.
Niektoré členské štáty ešte stále nemajú jasno. V Česku sa vláda a opozícia nemôžu dohodnúť, aký typ referenda by mal ústavu ratifikovať. Zároveň, podobne ako v Poľsku, majú tamojší politici rozdielne predstavy o tom, na kedy treba referendum vypísať. V oboch krajinách pritom existuje výrazná opozícia proti novej ústave, ktorú pozorne sleduje aj Brusel.
Slovensko je v celkom inej pozícii. Kým niektorí ho chvália a iní zatracujú pre ekonomické reformy, vo vzťahu k ústave sa o nás mlčí.
Francúzsko: euroústava prekonala Hviezdne vojny
Vo Francúzsku sa intenzívne debatuje o euroústave. Až tak, že televíznu diskusiu o nej v pondelok sledovalo viac divákov, než film Hviezdne vojny na inom programe. Najväčšia francúzska súkromná televízia TF 1 vysielala v najsledovanejšom čase debatu ôsmich politikov - stúpencov i odporcov ústavnej zmluvy - a prilákala takmer 8 miliónov divákov.
Ďalšia komerčná televízia M 6 pripravila prvý diel série filmov o Hviezdnych vojnách, Skrytá hrozba, na ktorý sa pozeralo necelých 7 miliónov ľudí.
O čo jasnejší je záujem verejnosti, o to hmlistejší je výsledok referenda 29. mája. Tri prieskumy v pondelok ukázali, že šance "áno" a "nie" ústave sú stále nerozhodné, rovnako ako podstatná časť voličov.
Prieskum ústavu Ipsos, ktorý v pondelok zverejnil denník Le Figaro, ukazuje pomer odporcov a stúpencov ústavy 50 ku 50. Ďalší inštitút CSA dáva "áno" minimálny náskok 51 ku 49 percentám, kým ďalší ústav TNS-Sofres došiel k pomeru 52 ku 48 percentám pre ústavu.
Rozpoltená je aj rodina bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Mitterranda, ktorý sám bol jedným z pilierov Európskej únie. Vdova po Mitterrandovi Danielle chce hlasovať proti ústave, mladší syn Gilbert naopak za a nemanželská dcéra Mazarine sa radšej nevyjadruje. (čtk)
Hlasovanie o euroústave
Tesná väčšina francúzskych voličov podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky bude v referende hlasovať za euroústavu, zatiaľ čo holandskí voliči podľa prieskumu euroústavu asi zamietnu. Slovenský parlament včera euroústavu schválil.
Autor: Lucia Kubošová