Kancelár Gerhard Schröder sa snaží utešiť Joschku Fischera. Obaja však majú strach z výsledku volieb v Severnom Porýní - Vestfálsku po tom, čo ich vízová aféra pripravila o sympatie voličov. FOTO - REUTERS |
Vízová aféra prekročila hranice Nemecka. Európsky komisár pre vnútro Franco Frattini v utorok večer potvrdil, že Berlín svojím veľkorysým udeľovaním víz vo východnej Európe porušil európske právo.
Škandál tak už nepoškodzuje vládu kancelára Gerharda Schrödera doma, ale aj povesť Nemecka v Európskej únii. Napokon, bol to Berlín, ktorý často kritizoval ostatné štáty za nedostatočnú ochranu vonkajších hraníc únie.
Frattini hovoril o vízach pred výborom Európskeho parlamentu pre spravodlivosť a vnútro. Kritizoval dve veci. Nemecké ambasády podľa neho dostatočne nekontrolovali, koľko peňazí majú žiadatelia o víza, ani nepreverovali, či majú v úmysle sa z Nemecka vrátiť domov.
Také je prvé zistenie Európskej komisie, ktorá sa vízovým škandálom zaoberá už niekoľko mesiacov a stále nedospela k záveru. Skúma ešte, či sú v poriadku opatrenia z roku 2004, ktoré mali nedostatky pri udeľovaní víz odstrániť.
"Nemecko sa stalo bezpečnostným rizikom pre celú Európu," povedala pre denník Financial Times Deutschland členka výboru a nemecká europoslankyňa Ewa Klamtová z opozičných kresťanských demokratov CDU.
Veľkorysá prax pri udeľovaní víz trvala štyri roky. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí v roku 2000 nariadilo svojim ambasádam rozhodovať v sporných prípadoch vždy v prospech žiadateľa. Len v Kyjeve tak v roku 2001 udelili 300-tisíc víz, čo bol drastický nárast v porovnaní so 133-tisíckami víz v roku 1998.
S požehnaním oficiálnych úradov sa do Nemecka dostali ukrajinskí pašeráci ľudí, prostitútky, kriminálne živly a nelegálna pracovná sila. S vízami sa už potom mohli pašerácke bandy voľne pohybovať po celom schengenskom priestore, čo znamená 15 krajín.
Úloha Frattiniho sa v celej záležitosti ešte nekončí. Podľa agentúry Reuters možno eurokomisára predvolajú ako svedka pred vyšetrovací výbor nemeckého parlamentu, ktorý aféru vyšetruje.
Ten nedávno vypočul ministra zahraničných vecí Joschku Fischera a nemecká koalícia dúfala, že sa tým nepríjemná záležitosť končí. Fischer priznal politickú zodpovednosť, ale nie vinu. Tú nesie podľa neho predchádzajúca vláda Helmuta Kohla, ktorá s touto politikou začala.
O desať dní čakajú Nemecko voľby v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie - Vestfálsko a sú tak najdôležitejším testom pred budúcoročnými parlamentnými voľbami. Aféra s vízami stála už Schröderov kabinet sympatie voličov a Joschka Fischer prišiel o titul najpopulárnejšieho politika v krajine. Posledné správy z Bruselu nikoho z nich nepotešia.