Ktorý investičný produkt je najvhodnejší?

Podielové fondy sú v kurze

O tom, že podielový fond nie je neznámym pojmom pre slovenského investora svedčí aj to, že do nich dosiaľ investovalo približne pol milióna ľudí, pričom majetok spravovaný v podielových fondoch dosahuje takmer 100 mi-liárd korún. Kategóriou podielových fondov, ktorá jednoznačne dominuje sú tzv. UCITS fondy, u nás známe ako otvorené podielové fondy. Nakoľko prístup na slovenský trh kolektívneho investovania je v plnej miere liberalizovaný, v súčasnosti si naši investori môžu vyberať z ponuky viac ako 350 otvorených podielových fondov. Otvorené podielové fondy sa vyznačujú tým, že sú jediným produktom kolektívneho investovania, ktorý má v rámci európskeho priestoru vypracovanú jednotnú metodiku a reguláciu zakotvenú v tzv. UCITS direktívach Európskej únie. Dôležitým charakteristickým znakom otvorených podielových fondov je možnosť investora kedykoľvek požiadať správcu podielového fondu o vyplatenie svojej investície. Popri vysokej likvidite sa otvorené podielové fondy vyznačujú vysokou transparentnosťou. Investor má k dispozícii prehľad o štruktúre investícií vo fonde, o spôsobe investovania, ale napríklad aj o celkových nákladoch fondu a obrátkovosti portfólia. Všetky tieto informácie sa dajú nájsť v tzv. zjednodušenom predajnom prospekte fondu a v pravidelných správach portfólio manažéra fondu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do ktorých fondov

investovať a s akým

rizikom?

Podľa druhu investičných nástrojov, do ktorých smeruje prevažná časť investícií fondu, otvorené podielové fondy rozdeľujeme na peňažné, dlhopisové, akciové, zmiešané a strešné (fondy fondov).

Peňažné fondy

investujú prevažne do nástrojov peňažného trhu a dlhopisov s kratšími lehotami splatnosti (zvyčajne 1 rok), často s pohyblivými kupónmi (úrokovými sadzbami). Peňažné fondy sa vyznačujú tiež nízkym kreditným rizikom. Kategória peňažných fondov sa celkovo vyznačuje najnižšou mierou investičného rizika a je vhodná aj pre veľmi konzervatívnych investorov s relatívne krátkym investičným horizontom.

Dlhopisové fondy

podobne ako peňažné fondy investujú do nástrojov s pevným úročením, prevažne dlhopisov. Na rozdiel od peňažných fondov sa v záujme dosiahnutia vyššieho výnosu zameriavajú na niektorý typ investičného rizika, prípadne ich kombináciu. Investície do nich sú prevažne dlhodobé. Z hľadiska kreditného rizika potom tieto fondy môžu investovať buď v rámci tzv. investičných ("high grades") alebo špekulatívnych ratingov ("high yields"). Všetky riziká musia byť riadne popísané v predajnom prospekte fondu aj s ich kvantifikáciou tak, aby klient pri kúpe pochopil, do čoho ide. Dlhopisové fondy sú v závislosti od ich konkrétnej investičnej stratégie vhodné pre konzervatívnych až mierne dynamických investorov so strednodobým investičným horizontom.

SkryťVypnúť reklamu

Akciové fondy

investujú prirodzene, prevažne do akcií. Pri akciových fondoch treba uvážiť hlavne, či sú globálne, resp. sa zameriavajú na nejaký región, hospodársky sektor, prípadne hospodársky sektor v nejakom regióne. Pre akciové fondy je tiež typické, že preferujú niektorý z investičných štýlov (hodnotový, rastový alebo zmiešaný), pričom súčasne sa sústreďujú na spoločnosti určitej veľkosti (veľké, stredné alebo malé). Akciové fondy sú vhodné pre investorov ochotných podstúpiť určité investičné riziko. Nie je najvhodnejšie investovať všetky prostriedky výlučne do akciových fondov, obvykle je lepšie tieto investície kombinovať s konzervatívnejšími investičnými nástrojmi. Na druhej strane práve akciové fondy môžu zaujímavým spôsobom zvýšiť celkovú výnosnosť investície.

SkryťVypnúť reklamu

Zmiešané fondy

využívajú investičné nástroje zo všetkých už spomenutých fondov. Najdôležitejším rozlišujúcim faktorom zmiešaných fondov je podiel dlho-

vých nástrojov k majetkovým, čo následne určuje mieru konzervatívnosti, resp. rizikovosti toho-ktorého zmiešaného fondu. Výhodou zmiešaných fondov je to, že mnohým investorom môžu v rámci jediného produktu naplniť jeho investičný zámer. Špecifickou kategóriou sú strešné fondy, resp. tzv. fondy fondov. Záujem o tieto fondy, napriek tomu, že investorom môžu priniesť určitú pridanú hodnotu, je u nás v tieni ostatných kategórií. U mnohých zrejme ešte pretrváva názor, že fondy fondov majú vyššie poplatkové zaťaženie, čo vôbec nemusí byť pravda. Výhodou fondov je to, že môžu kombinovať rôzne investičné štýly, rôznych manažérov, prípadne ich stratégiou môže byť regionálna či sektorová alokácia. Fondy fondov môžu byť podobne ako zmiešané fondy vhodným riešením pre všetky typy investorov.

SkryťVypnúť reklamu

K produktom, ktoré vykazujú charakteristiky fondové a zároveň vlastnosti štruktúrovaných investičných produktov patria najmä zaistené fondy a indexové fondy (exchange traded funds).

Zaistené fondy

sa už etablovali aj u nás a sú pomerne obľúbeným cieľom investovania. Zaistené fondy obvykle kombinujú investície do cenných papierov s pevným úročením s rôznymi typmi exotických opcií.

Výhodou investovania do zaistených fondov, ako vyplýva už z ich názvu je do istej miery garantovaná návratnosť investovanej čiastky, prípadne aj zvýšenej o určitý minimálny výnos. K nevýhodám patrí nižšia likvidita a obvykle nižšia výnosnosť, ktorá je cenou za zaistenie. Zaistené fondy sú vhodnou investíciou hlavne pre konzervatívnych investorov, ktorí chcú investovať na obdobie 3-5 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Hedge fondy

patria medzi najrizikovejšie investičné alternatívy. Cieľom týchto fondov je maximalizovať výnos obvykle požitím rôznych derivátov, predajov na krátko (short selling) a pákových efektov (leverage). Tieto typy fondov nespadajú pod reguláciu kolektívneho investovania a sú často určené len pre limitovaný počet investorov vyhľadávajúcich riziko.

Ak by sme chceli teda odpovedať na otázku, ktorý investičný produkt je pre klienta najvýhodnejší, tak všeobecná odpoveď neexistuje.

Na druhej strane však vždy existuje riešenie pre konkrétneho človeka, ktoré mu na základe spoznania investičných preferencií klienta pomôže nájsť odborník - investičný poradca, či už pôsobí nezávisle, resp. pracuje pre nejakého obchodníka s cennými papiermi alebo banku.

SkryťVypnúť reklamu

RNDr. Roman Vlček

Autor je predsedom predstavenstva

Slovenskej asociácie správcovských spoločností

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 674
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 457
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 733
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 412
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 448
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 598
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 975
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 194
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu