Dobrý deň, som sprostredkovateľ dôchodkového sporenia

Ak sa rozhodnete sporiť si v 2. pilieri nového dôchodkového systému, skôr či neskôr sa stretnete so špecialistami na dôchodkové sporenie - sprostredkovateľmi dôchodkového sporenia. Tí by vám mali poskytnúť podrobnejšie informácie, potrebné na zodpovedné

rozhodnutie sa o vašej budúcnosti "na dôchodku". Do 20. apríla vydal Úrad pre finančný trh licenciu 28 241 spros-tredkovateľom starobného dôchodkového sporenia. Do aktuálneho menného zoznamu všetkých sprostredkovateľov s vydanou licenciou možno nahliadnuť na internetovej stránke www.uft.sk.

Spolu s inštitútom sprostredkovateľa dôchodkového sporenia sa objavilo niekoľko nejasností a otázok. Priblížime vám niekoľko zaujímavých postrehov a odpovedí na vaše najčastejšie otázky v súvislosti so sprostredkovateľmi dôchodkového sporenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

- Poskytovať odborné poradenstvo v oblasti starobného dôchodkového sporenia (2. piliera) a vyvíjať činnosť smerujúcu k podpisu zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení, môžu iba sprostredkovatelia s licenciou udelenou Úradom pre finančný trh.

- Ak vás osloví občan, ktorý vám poskytne základné informácie o 2. pilieri a dohodne stretnutie s licencovaným sprostredkovateľom na uzatvorenie zmluvy, je to porušenie zákona. Zákon v takýchto prípadoch porušil aj občan, ktorý vás kontaktoval, tzv. tiper, aj licencovaný sprostredkovateľ, ktorý využíva jeho služby. Úrad pre finančný trh bude voči týmto osobám postupovať veľmi tvrdo, pričom im môže uložiť pokutu až do výšky 20 mil. Sk.

- Pri stretnutí sa s vami a pri poskytovaní informácií o konkrétnej DSS, vám sprostredkovateľ musí okrem informácií o DSS vysvetliť štatút dôchodkových fondov, ktoré DSS spravuje a informovať vás o hospodárení DSS a jej fondov. Sprostredkovateľ môže svoju činnosť vykonávať len pre jednu dôchodkovú správcovskú spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

- Sprostredkovateľ vás - budúcich sporiteľov - nesmie motivovať na vstup do 2. piliera klamstvom, prísľubom výhier, zľavami na nákup tovarov alebo darčekmi. V rámci propagácie a vlastnej reklamy nesmú sprostredkovatelia používať zavádzajúce alebo nepravdivé informácie. Podrobnosti o všetkých informá-ciách, ktoré sa nesmú používať upravuje vyhláška Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 440/2004 Z.z.

- DSS zo zákona zodpovedajú za prípadnú škodu, ktorú môžu sprostredkovatelia pri svojej činnosti spôsobiť. Úrad pre finančný trh vyzýva verejnosť, aby každý, kto má vedomosť o osobách vykonávajúcich sprostredkovateľskú činnosť v 2. pilieri bez povolenia, či porušuje zákonné vymedzenia, oznámil to na Úrade pre finančný trh, tel. 02/ 5726 8199 alebo 02/ 5726 8179 alebo napísal na dss@uft.sk. Viac informácií je aj na internetovej stránke ÚFT.

SkryťVypnúť reklamu

Je to tak?

Ak sa rozhodnem pre konkrétnu DSS, môj výber je definitívny?

NIE. Definitívne a nemenné je rozhodnutie o vstupe do 2. piliera - DSS. Ak sa rozhodnete vstúpiť do 2. piliera a podpíšete zmluvu s vybranou DSS, svoje rozhodnutie už nemôžete zmeniť. To znamená, že už nemôžete prispievať výhradne do 1. piliera - Sociálnej poisťovne. Počas obdobia sporenia v 2. pi-lieri však svoju DSS môžete meniť. Aj keď sú vaše peniaze na penziu počas sporenia na osobnom dôchodkovom účte nedotknuteľné, môžete ich počas tohto sporenia kedykoľvek preniesť do inej DSS. Ak dôjde k prestupu z jednej DSS do druhej v kratšom období ako je 12 mesiacov, má DSS právo žiadať si za takýto prestup poplatok, ktorý si sama stanoví. Ak k vášmu prestupu dôjde neskôr, teda po 12 mesiacoch, takáto zmena sa podľa zákona uskutoční bezplatne.

SkryťVypnúť reklamu

Ovplyvní chybné investovanie DSS peniaze na mojom dôchodkovom účte?

NIE. Investovanie v dôchodkových fondoch je prísne kontrolované niekoľkými zákonmi a stanovenými kontrolnými mechanizmami medzi subjektami. Ak by sa výnosy vašej DSS-ky v nejakom konkrétnom fonde líšili od výnosov konkurencie v rovnakom type fondu

o viac ako zákonom stanovený rozdiel, musí DSS-ka tento rozdiel doplatiť z vlastných peňazí. Štát určil zákonom, aby výnosy v jednotlivých dôchodkových fondoch danej DSS nemohli byť nižšie ako priemerný trhový výnos zodpovedajúcich dôchodkových fondov všetkých DSS o viac ako povolenú odchýlku.

Majú prípadné ekonomické problémy DSS vplyv na hodnotu majetku

na osobnom dôchodkovom účte?

NIE. Prípadné ekonomické problémy DSS nebudú mať vplyv na hodnotu majetku na vašom dôchodkovom účte. Vaše peniaze budú fyzicky oddelené od majetku dôchodkovej správcovskej spoločnosti a budú v úschove u depozitára (v banke). Manažéri dôchodkových správcovských spoločností nebudú môcť na peniaze siahnuť, budú ich len

SkryťVypnúť reklamu

investovať. Ak by DSS zbankrotovala, dôchodkový fond by jednoducho prešiel pod nového správcu, čiže inú DSS.

Adriana Bendová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu