Desaťtisíce študentov tento rok skončia stredné a vysoké školy. Okrem hľadania práce na nich čaká ich prvé veľké investičné rozhodnutie. Budú si vyberať, komu budú platiť počas produktívneho života sociálne odvody. Ministerstvo školstva počíta tento rok s 92-tisíc absolventmi škôl, čo je približne osmina súčasného počtu ľudí, ktorí si sporia na penzie v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach.
Dôchodkové firmy si potenciál takmer stotisícovej skupiny nových sporiteľov dobre uvedomujú. "Študenti končiaci školu sú veľmi perspektívnou kategóriou sporiteľov. Rátame s rýchlym nárastom ich príjmov v pomerne krátkom čase, sú pre nás dôležití. Snažíme sa ich oslovovať tak ako ostatných potenciálnych klientov najmä hlavne prostredníctvom nadlinkovej komunikácie a vyškolených sprostredkovateľov v teréne," povedal Dušan Doliak, výkonný riaditeľ najväčšej slovenskej dôchodkovej firmy Credit Suisse.
Tohtoroční absolventi škôl budú môcť podpisovať zmluvy o starobnom dôchodkovom sporení do polovice budúceho roka. Ich mená už figurujú v databáze Sociálnej poisťovne, keďže za nich do konca roku 2003 platil sociálne odvody štát.
Podpisovať zmluvu o dôchodkovom sporení môžu len študenti, ktorí majú viac ako 18 rokov, a to aj v prípade, že ešte nemajú zamestnanie. V takom prípade sa však musia na svojej pobočke Sociálnej poisťovne prihlásiť ako dobrovoľne poistené osoby. Ich odvody sa potom vypočítajú z minimálnej mzdy, ktorá je dnes okolo 6500 korún.
Lucia Dobrodenková z tlačového odboru ministerstva školstva tvrdí, že nábor klientov priamo v školách žiadny zákon nezakazuje. "Legislatívne je v priestoroch škôl upravená len činnosť politických strán a hnutí," povedala.
S návštevou sprostredkovateľov dôchodkového sporenia však podľa ministerstva školstva musí súhlasiť vedenie školy. "Povolenie propagačnej činnosti v budove školy závisí od daného riaditeľa. Podmienkou je, aby táto činnosť nenarúšala výchovno-vzdelávací proces," dodala Dobrodenková. (tv)
Kto môže...
* študenti 3. a 4. ročníka stredných škôl,
* študenti septimy a oktávy na osemročných gymnáziách,
* všetci vysokoškoláci,
* podmienkou je vek najmenej 18 rokov.
... a kto musí?
* zatiaľ ešte nik,
* od júna 2006 všetci absolventi stredných škôl a učilíšť, teda napríklad súčasní druháci na strednej škole.