BRATISLAVA - Vláda sa nezhodla na jednotnom stanovisku k návrhu zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý predložil predseda Smeru Robert Fico. Ministri nechali rozhodnutie na poslancov. "Ani kladné, ani záporné stanovisko by nezískalo podporu väčšiny vlády," vysvetľoval minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH.
Vicepremiér Pál Csáky z SMK tvrdí, že vláda nemohla zákon odobriť, lebo jej to neodporučila legislatívna rada, ktorá v ňom vidí rozpor s dvomi článkami ústavy. Ale nemohla ho ani odmietnuť, "pretože podporujeme myšlienku ako súčasť programového vyhlásenia".
Fico je presvedčený, že vládna koalícia s výnimkou KDH nemá záujem na prijatí takéhoto zákona. Na rokovaní sa osobne zúčastnil. Myslí si, že ministri hľadajú "milión dôvodov, aby takýto návrh zákona nemuseli podporiť".
Zákon má postihovať osoby, ktoré nedokážu hodnoverne preukázať legálnosť prírastku svojho majetku presahujúceho tisícnásobok minimálnej mzdy od 1. januára 1990. Dôkazné bremeno má ležať na preverovanej osobe a nie na štáte, čo je predmetom kritiky. Na túto prekážku narazil aj podobný návrh z Lipšicovej dielne. Stiahol ho z parlamentu vo februári 2004 po tom, ako poslanci rozhodli, že dôkazné bremeno má mať štát.
Ficov návrh Lipšic aj napriek nedostatkom podporuje. "Budem presviedčať poslancov, aby ho schválili," povedal. Tvrdí, že návrh má chyby, ale tie sú odstrániteľné. "Sme pripravení zapracovať do návrhu zákona nevyhnutné zmeny," vyhlásil Fico.
Všetci oslovení ministri včera tvrdili, že by povinnosť preukazovať pôvod majetku privítali. Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovít Kaník z DS vravel, že zákon je "z vecného hľadiska úplne v poriadku", treba len odstrániť nedostatky a na to teraz majú priestor poslanci.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac z ANO tiež tvrdil, že osobne nemá žiaden problém, a to si myslí aj o ostatných ministroch. "Dnes tam boli minister Gyurovszky, urológ a spisovateľ, tak čo už my tam toho navymýšľame," zhrnul dôvod, prečo napriek všeobecnému súhlasu vláda zákon neodsúhlasila.
(rp)