Mikolaj ako dôvod uviedol ich "pravidelné spochybňovanie".
Návrh podporila opozícia a všetci poslanci ANO. Šéf SMK Béla Bugár po hlasovaní neskrýval nespokojnosť s jej postojom. "Budeme žiadať vysvetlenie od vládneho partnera, či chce takýmto spôsobom destabilizovať vládu, lebo potom je lepšie, aby odišli," povedal. Myslí si, že ANO tak reagovala na kritiku od SMK z poslednej koaličnej rady.
Bugár povedal, že na pôde parlamentu sa otvoria emotívne otázky, a to môžu urobiť len ľudia, ktorí "chcú z toho vyťažiť politický kapitál". Podľa neho by o takej vážnej veci najskôr mala byť politická diskusia a až potom malo prísť na rad uznesenie.
Prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner nevidí v hlasovaní strany nič nezvyčajné. Podľa neho ide o otázku, ktorá je na Slovensku citlivá. "Prečo mi je upreté právo vyjadriť sa o dokumentoch, ktoré stanovili istý stav po druhej svetovej vojne a niekto iný má stále možnosť to otvárať a naznačovať, že je tu nejaká krivda?" spýtal sa.
Ústavný právnik Radoslav Procházka povedal, že uznesenie parlamentu bude mať politický význam a nie právny. "Parlament nie je viazaný tým, aby prijímal len právne akty, ale môže prijímať aj politické rezolúcie."
Pri schvaľovaní programu májovej schôdze prešiel aj návrh poslanca Smeru Jozefa Buriana, aby vláda predložila správu o dosahoch dôchodkovej reformy na ľudí, ktorí odišli do dôchodku pred 1. januárom 2004.
Bez úspechu skončil návrh HZDS, aby sa diskutovalo o vnútropolitickej situácii na Slovensku. Zopakovala sa tak situácia z minulých schôdzí, keď SDKÚ ako jediná z koalície návrh podporila, kým opozičný Smer sa hlasovania zdržal.
IGOR STUPŇAN