Nemecký minister Horst Köhler s manželkou Evou prichádza na oficiálne otvorenie Pamätníka holokaustu v Berlíne. Projekt amerického architekta Petra Eisenmana otvorili po 17 rokoch náboženských a politických sporov. Pamätník šiestim miliónom Židov umučených počas 2. svetovej vojny stojí pri vile nacistického šéfa propagandy Josefa Goebbelsa. FOTO - REUTERS |
Samovraždený terorizmus vstupuje do novej fázy: v Egypte sa na konci apríla objavil prvý prípad, keď sa na útoku podieľal manželský pár. Egypt si pripísal aj ďalšie nóvum: naraz útočili dve ženy, navyše príbuzné. Tvrdia to znalci islamistických hnutí, ktorých citovala agentúra al-Bawaba.
Analytici hovoria, že to môže znamenať dve veci. Teroristickým organizáciám "vysychajú" zdroje v mužskej populácii a zároveň dospeli k názoru, že aj ženy môžu byť bojovníčkami. Na Kaukaze sú čierne vdovy známe už dávnejšie.
Po odobrení duchovným vodcom Hamasu šejchom Jásinom sa samovražedné atentátničky objavili aj na palestínskych územiach. Boli to však zväčša vdovy alebo slobodné ženy, ktoré stratili brata či snúbenca. Špeciálnou kategóriou sú staršie slobodné ženy, bez šance sa vydať, často s akademickým vzdelaním.
Preto sú najväčším prekvapením teroristi - manželia. Manžel sa odpálil na jednom z káhirských mostov, jeho manželka spolu so švagrinou ostreľovali autobus s rakúskymi turistami a niekoľkých zranili. Keď dostrieľali, obrátili zbraň proti sebe.
V nedeľu vydala Líbya aj mladšieho brata útočníka. Má len 17 rokov a bol vraj pripravený na všetko.
Je to prvý známy prípad, keď sa do teroristického útoku zapojila celá rodina. Účasť manželského páru naznačuje popretie tradičného teroristického "etosu": mŕtveho muža nemá kto oplakávať, šíriť jeho imidž martýra a smrťou ženy odišiel aj motív "sociálneho zabezpečenia" v podobe odmeny za atentát.
Vysvetlením potom môže byť okrem totálneho "výplachu" mozgu jedine smrteľná choroba jedného z partnerov, alebo neschopnosť páru splodiť potomka. "Pre tradičnú rodinu je taký pár hanbou. Ak by sa potvrdil tento motív, znamenalo by to, že "chyba" je na strane muža, inak by si našiel inú ženu," povedal pre al-Bawaba nemenovaný zdroj blízky vyšetrovaniu. Ten však tiež naznačuje, že ich mohla najať al-Káida.
Útoky v Egypte majú ešte jeden rozmer, a nebude to ohrozenie turistickej sezóny. Ide o to, že po rokoch relatívneho pokoja spôsobeného nekompromisnou politikou prezidenta Husní Mubaraka proti islamistom sa začínajú objavovať útoky. Egypťania hovoria, že môžu signalizovať aj nespokojnosť s jeho vládou.