Vláda premiéra Paroubka (vľavo) má veľkú spotrebu hovorkýň. Veronika Skořepová (uprostred) musela po niekoľkých dňoch odstúpiť. Vo svojom životopise uvádzala nepravdivé údaje a priznala medzery vo vzdelaní. Nahradí ju doterajšia hovorkyňa z ČSSD Lucie Orgoníková (vpravo). FOTO - ČTK |
Novopečený český premiér Jiří Paroubek včera oficiálne predstavil program svojej vlády. O dôvere kabinetu bude parlament hlasovať v piatok.
Najdôležitejšími prioritami kabinetu, ktorý v prípade schválenia čaká maximálne rok vládnutia, sú prijatie európskej ústavy a podpora hospodárskeho rastu.
Vláda podľa programu uprednostňuje prijatie ústavy v referende, ktoré chce spojiť s budúcoročnými parlamentnými voľbami. Už tento bod programu je však ťažko presaditeľný. Česko nemá zákon o referende a vláda ho bez podpory opozície ani nepresadí. Opoziční občianski demokrati síce tiež požadujú referendum o ústave, chcú ho však riešiť jednorazovým zákonom a odmietajú jeho spojenie s riadnymi voľbami.
Program Paroubkovej vlády sa podstatne nelíši od programu predchádzajúceho Grossovho kabinetu. Je o málo konkrétnejší, na druhej strane si však už iba vzhľadom na blížiace sa voľby nekladie žiadne veľké ciele.
Ide o program drobných vylepšení a predvolebných sľubov, ktorý rezignuje na nutné štrukturálne reformy. Namiesto reformy daňového systému sľubuje znížiť dane ľudom s nižšími a strednými príjmami. Namiesto reformy zdravotníctva hovorí o finančnej stabilizácii odvetvia. Už nie je reč o predložení dôchodkovej reformy parlamentu, ako sľuboval program Grossovej vlády. Paroubkovým cieľom je iba "vytvorenie čo najširšej politickej zhody vzhľadom na prijatie najlepšieho variantu reformy a začatie prác na jej legislatívnom spracovaní".
Medzi málo konkrétnych bodov programu patrí presadenie zákona o konflikte záujmov a zákona o úpadku. Program sľubuje podporu exportu a malých podnikateľov vrátane pomoci pri získavaní dotácií z únie a zníženie nezamestnanosti za rok aspoň o pol percenta.
Česko by malo podľa programu prijať euro v roku 2010. V záujme toho by mal verejný schodok už na budúci rok klesnúť výrazne pod štyri percentá HDP.
Vo všeobecnej rovine zostávajú aj ďalšie sľuby opakujúce sa azda vo všetkých vládnych programoch: zvýšenie investícií do školstva a celoživotného vzdelávania, podpora rodín s deťmi či podpora bývania.
Zaujímavý je Paroubkov zámer, že bude ako premiér viac zasahovať do riadenia jednotlivých ministerstiev. Chce tým pravdepodobne predísť politickým treniciam medzi koaličnými stranami a ich ministrami, ktoré môžu jeho vládu roztrhnúť.
Paroubek si je istý, že pri hlasovaní o dôvere vládu podporia všetci poslanci koaličných strán vrátane nespokojných poslancov jeho vlastnej sociálnej demokracie. Jeden z nich Josef Hojdar však zo zdravotných dôvodov v týchto dňoch v parlamente chýba a nie je jasné, či sa do piatka vráti. Vláda má v dolnej komore prevahu jediného hlasu a absencia jedného vládneho poslanca môže znamenať jej koniec.