Škandál okolo plánovanej publikácie prezidenta SR Rudofa Schustera Návrat do veľkej politiky v posledných dňoch nadobudol nečakaný obrat. Našej redakcii sa totiž podarilo získať (teda, našli sme jedného rána na stole) pravé magnetofónové záznamy nielen povolebných rokovaní štyroch koaličných strán v Primaciálnom paláci, ale aj interných rokovaní Strany občianskeho porozumenia z 27. októbra 1998, keď vrcholili rokovania o zostavení vlády, ktoré dávajú celú takzvanú kauzu takzvaného vydierania do pravého svetla. Treba dodať, že novinári sa môžu hanbiť za svoje podozrenia na adresu hlavy štátu - a keďže sa hanbíme, nasledujúci takmer doslovný prepis je prejavom úprimného, veríme, že aj účinného pokánia.(Kancelária SOP v Ružovej doline - 27. 10. 1998 - rokovanie Predsedníctva SOP - v úvode R. Schuster informuje o situácii na koaličných rokovaniach.)
R. Schuster: "Problémom je post prezidenta - SDK, SDĽ a SMK chcú, aby som kandidoval, lebo sú presvedčení, že ak bude kandidovať Mečiar, iba ja ho môžem v priamom súboji poraziť. Ja zatiaľ odolávam, lebo čo poviem svojim Košičanom, ktorým som sľúbil, že budem opäť kandidovať za primátora. (pobúrenie v sále, počuť M. Mesiarika a J. Presperína, ako vehementne protestujú) A nechcem, aby si všetci mysleli, že som sa vrátil do veľkej politiky len preto, aby som sa stal prezidentom."
P. Hamžík: "Rudo, vieš, že skutočne si na tento post najlepší, aj si komunistom bol, aj si katolíkom zostal, takto budeš reprezentovať 98 percent občanov, to musí zavážiť."
Schuster: "Porozmýšľam, ale necítim sa na tú funkciu, budú mi katolíci vyhadzovať na oči komunistickú minulosť? A musím priznať, nie vždy sa som sa zachoval tak, aby som sa nemusel čo len trošku hanbiť. Problém je aj s ministerstvom dopravy a výstavby - my navrhujeme, aby si dopravu vzala SDK a výstavbu Maďari, lebo majú najlepších odborníkov. My zasa kandidujeme Pavla Hamžíka na post podpredsedu vlády pre európsku integráciu, hoci Palo viackrát na rokovaniach zdôrazňoval, že jemu nejde o miesto vo vláde. Aj preto sa ministrom zahraničných vecí stane Kukan, keby sme boli tvrdší, možno by ministrom bol Palo - ale kto, ak nie my, má prakticky ukázať, že princíp občianskeho porozumenia nie je blafom na verejnosť?"
Hamžík: "Máme sťaženú situáciu - situácia je ako pred dvoma týždňami - všetci nás chcú namočiť do svojich straníckych kšeftov a vyhrážajú sa, že ak neprijmeme ich pravidlá hry, budú rokovať so SNS o podpore ich vlády. To si viete predstaviť, ako bude taká podpora vyzerať a čo na to povie zahraničie."
Neznámy hlas (zrejme F. Petrák): "Situácia je zložitá. Ak odídeme od rokovacieho stola, nesieme za to zodpovednosť, ak sa nevytvorí koalícia."
Schuster: "Ak si to však žiadate, som ochotný odísť od rokovacieho stola."
Mesiarik: "Rudo, neblázni, určite jestvuje nejaké východisko. Nemôžeme to kompenzovať štátnymi tajomníkmi?"
2. neznámy hlas: "Otázka prezidenta je pre SOP dôležitá."
Schuster (značne podráždene): "Vyjadrite sa všetci, čo máme urobiť, či naozaj ustúpiť od rokovacieho stola, keď si nevezmú, čo my od nich chceme?!"
…
Počas ďalšej neveľmi zaujímavej diskusie, v ktorej sa SOP štátnicky rozhoduje, či môže prijať až taký veľký diel zodpovednosti za štát, aký neveľmi prislúcha jej volebným výsledkom, prijíma Predsedníctvo SOP uznesenie, podľa ktorého sa SOP uspokojí s postom podpredsedu vlády a niektorého ministerstva, najradšej kultúry alebo zdravotníctva.
…
(Primaciálny palác - 27. 10. 1998 - rokovanie zástupcov štyroch koaličných strán)
Béla Bugár (takmer rezignovane): "Ministerstvo pôdohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva vraj nedostaneme. Zdravotníctvo nechceme. Naša republiková rada priebežne zasadá, pokúsime sa vynútiť si iné rozhodnutie. Čo sme navrhli my, respektíve žiadali, to ste nám nedali, napríklad ministerstvo výstavby, ministerstvo dopravy a spojov, ministerstvo práce a sociálnych vecí."
Schuster: "Béla, koalícia sa nemôže rozpadnúť na takýchto hlúpostiach. Urobíme ústupok, vymeníme ministerstvo výstavby za ministerstvo privatizácie v prospech SMK."
Bugár (ustarostene): "Tak to vyzerá, že budeme predsa len musieť ísť do tvrdej opozície."
M. Dzurinda (uznanlivo): "Je to vaše sväté právo menšiny, Béla. Ale ešte si to rozmyslite, budete nám chýbať."
Schuster: "Musíme sa dohodnúť, aby sme zostali štyria. Inak nemôžeme sľúbiť občanom schválenie ústavného zákona o komunálnych voľbách." (Toto je jediné miesto v celých rozhovoroch, keď je možné hovoriť o akom-takom nátlaku na koaličných partnerov zo strany SOP - videné v reálnych súvislostiach však ešte lepšie odhaľuje hyenistickú prácu niektorých žurnalistov - pozn. red.)
…
Štyria zástupcovia SMK opúšťajú miestnosť a idú celú problematiku prerokovať na svoju republikovú radu. V miestnosti počuť padnúť špendlík.
Hodiny odbili pol tretej, predstavitelia SMK sa vracajú do miestnosti.
Bugár (rezolútne): "Chceme štátnych tajomníkov na ministerstve školstva, ministerstve pôdohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva, ministerstve vnútra, ministerstve financií. Ďalej máme záujem o obsadenie fondov, a to: pozemkového, trhovej regulácie, integračného."
J. Migaš: "Ak sa SMK rozhodla pre post ministra výstavby, potom SDĽ žiada od SDK rezort školstva, ministrom by mal byť Ftáčnik."
Dzurinda: "Súhlasíme, i keď náš Harach je špička."
Hlboké vydýchnutie v miestnosti, rinkot skla.
Dzurinda: "Máme všetko vyriešené, programové tézy schválené, obsadenie postov dohodnuté, okrem jedného vážneho problému. Mečiar bude zrejme kandidovať na post prezidenta. A nech to beriem akokoľvek, jediným nádejným kandidátom, ktorý môže uspieť v priamom súboji s ním, je Rudo. Zváž si, Rudko, či by si skutočne nemal do toho súboja s Mečiarom ísť. Hoci, zrejme tiež vieš, čo všetko je schopný vytiahnuť na svojich protivníkov."
Schuster: "Toho sa nebojím, na svoju minulosť som hrdý. Len mám pochybnosti, ako to prijme verejnosť."
Dzurinda: "To nie je žiadny problém - vysvetlíme jej to. Napokon, v priamej voľbe si budú môcť aj tak vybrať. My ťa len odporučíme."
Schuster: "Ak je tak, nuž poručeno pánubohu."
(Koniec záznamu)
A ako sa píše v stiahnutom rukopise knihy Návrat do veľkej politiky, "tým boli odstránené všetky prekážky a rozpory, ktoré by bránili tomu, aby niektorá zo zúčastnených strán koaličnú dohodu nemohla podpísať".
(kra)