á miera.
Podľa najnovších údajov Národnej banky Slovenska dosiahol objem úverov na Slovensku 560,6 mld Sk. Oproti predchádzajúcemu roku to predstavuje nárast len o 9,15 %. Priemerná úroková miera zo stavu úverov pritom dosiahla 14,82 % a inflácia dosahovala 13,9 %. Takéto nízke tempo rastu úverov nebolo na Slovensku vždy. Napríklad ešte začiatkom roka dosahovalo tempo rastu objemu úverov 13,93 %.
Konzervatívna úverová politika, ku ktorej pristúpila drvivá väčšina bánk na Slovensku, má vplyv predovšetkým na podniky. Objem úverov, ktoré smerovali do podnikov, dosiahol v novembri minulého roka 369,7 mld Sk, z ktorých 318,4 mld Sk boli korunové úvery, zvyšných 51,3 mld Sk boli úvery devízové. Znamená to, že oproti rovnakému obdobiu minulého roka zaznamenal celkový objem úverov smerujúcich do podnikov rast o 2,5 %, pričom čisto korunové úvery dokonca poklesli.
Uskromňovať sa však musí aj vláda. Štát je síce stále hlavným požieračom úverových zdrojov na Slovensku, aj on sa však musí uskromňovať - aj keď ani zďaleka nie v takej miere ako podniky. Objem čistého úveru vláde dosiahol na konci novembra 154,9 mld Sk, čo je rast o 22 %. Ešte začiatkom roka však čistý úver vláde dosahoval rast na úrovni 36 %.
Výsledkom škrtenia podnikových úverov sú až nečakané výsledky v oblasti distribúcie úverových zdrojov. Kým doteraz sa o utláčaní súkromných investícií vládnymi hovorilo v tom zmysle, že vláda spotrebuje väčšinu nových úverových zdrojov, teraz je stav taký, že vláda spotrebuje viac zdrojov, než je celkový objem nových úverov. Znamená to, že vláda nielenže požiera všetky nové úverové zdroje, ale po obmedzení úverových aktivít bánk odoberá peniaze, ktoré kedysi smerovali do podnikov. Stačí sa pozrieť na výsledky za posledné tri mesiace - objem úverov vláde sa zvýšil o 4,9 mld Sk, objem úverov podnikom (korunových aj devízových) klesol o 3,9 mld Sk a objem úverom obyvateľstvu vzrástol o 2,4 mld Sk. Výsledok takéhoto škrtenia je všeobecne známy - platobná neschopnosť, choré banky, podkapitalizovaná ekonomika, strata konkurencieschopnosti. Svedčia o tom aj štatistické údaje. Napriek inflácii mali slovenské podniky na svojich bežných účtoch na konci októbra viac ako 10 percent hotovosti menej ako rok predtým. Konkrétne to bolo 46,5 mld Sk, kým rok predtým to bolo 53,1 mld Sk. Sú tu všaj aj ďalši štatistiky, ktoré potvrdzujú nelichotivý stav - v priemysle je platobne neschopných 50 percent firiem a v stavebníctve až 75 percent. Viacerí podnikatelia preto tvrdia, že namiesto rôznych komplikovaných programov by zo strany vlády najlepšou podporou podnikania bolo obnovenie funkčnosti úverového trhu a minimalizácia platobnej neschopnosti. Vláda chce tento problém riešiť ozdravením a privatizáciou bánk ako aj prísnejším bankrotovým zákonodarstvom.