VIEDEŇ (SITA, APA) - Rakúska banková skupina Raiffeisen Zentralbank Österreich (RZB) poskytla spoločne s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) litovskej poľnohospodárskej banke Lietuvos Zemes Ukio Bankas (LZUB) úver v objeme 15 mil. USD. RZB sa tak dostala na čelo medzinárodnej skupiny komerčných bánk, ktorá prevzala úverovú sumu v objeme 10 mil. USD.
Raiffeisen Zentralbank, ktorá je zodpovedná za realizáciu syndikovaného úveru, získala pre tento účel osem medzinárodných peňažných ústavov. Zostávajúcich 5 mil. USD poskytne EBOR. Splatnosť časti úveru od komerčných bánk je dva roky a časti úveru od Európskej banky pre obnovu a rozvoj je 5 rokov. Litovská banka LZUB použije pôžičku predovšetkým na financovanie úverov súkromným malým a stredným podnikom. Pre LZUB je získanie syndikovaného úveru debutom na eurotrhu, pričom podľa informácií RZB sa na základe vyššieho dopytu podarilo zvýšiť pôvodne plánovaný objem úveru. LZUB je údajne štvrtým najvýznamnejším peňažným ústavom v Litve s bilančnou sumou okolo 5 mld ATS. Banka zamestnáva v 46 filiálkach takmer 2100 pracovníkov a do roku 1997 pôsobila zároveň ako litovská privatizačná agentúra pre oblasť poľnohospodárstva a obchodu s agrárnymi produktmi. V súčasnosti by sa mala stať sama predmetom privatizácie, pričom litovský štát v tomto ústave kontroluje ešte 87,6 % akcií.
PÓROBETÓN MENÍ STRATÉGIU A NÁZOV
Akciová spoločnosť Pórobetón Zemianske Kostoľany, jeden z najväčších výrobcov pórobetónových stavebných materiálov na báze popolčeka v Európe, vstúpi do roku 2000 s novým názvom. Premenuje sa na PORFIX-pórobetón, a. s. Zemianske Kostoľany. Porfix je technológia i obchodný názov, pod ktorým spoločnosť svoje výrobky predáva. V tomto roku oslávil Pórobetón 40 rokov od začiatku výroby stavebných prvkov z elektrárenského popolčeka, ktorý vzniká ako odpad v susednej tepelnej elektrárni v Novákoch. V 70. a 80. rokoch bol hlavným producentom nielen murovacieho materiálu, ale tiež panelov a komplexných skeletov na bytovú a ostatnú výstavbu na Slovensku.
JEDNOTA S MILIARDOVÝM OBRATOM
Podľa predpokladov vedenia spoločnosti Jednota, spotrebné družstvo (SD), Bratislava by mala firma do konca tohto roku prvýkrát prekročiť v maloobchodnom obrate hranicu 1 mld Sk. Kľúčovým problémom spoločnosti v roku 2000 je výstavba a sprevádzkovanie potravinového supermarketu v lokalite Bratislava-Petržalka s rozlohou 4700 štvorcových metrov. Tohtoročné hospodárenie firmy kladne ovplyvnilo otvorenie dvoch nových supermarketov na území Bratislavy, ktoré pomohli k vysokému rastu maloobchodného obratu. Jednota SD sa v budúcnosti bude v sortimentnej skladbe orientovať stále viac na čerstvé potraviny (ovocie, zelenina, mliečne výrobky, mäso a ďalšie).
SAMSUNG PREDÁ VÝROBU AUTOMOBILOV
Juhokórejský zmiešaný koncern Samsung znovu potvrdil svoj úmysel predať divíziu automobilov, ktorá v poslednom období prináša len problémy. Šéf koncernu Li Kun-hi dnes povedal, že sa o ňu uchádzajú jeden až dvaja záujemcovia. Vyslovil presvedčenie, že do dvoch mesiacov bude môcť oznámiť podrobnosti o predaji. V každom prípade však pôjde o zahraničného kupca. Mená záujemcov o Samsung Motor však neuviedol. Kórejská tlačová agentúra Yonhap ešte pred časom informovla, že o výrobu sa zaujíma francúzsky Renault a nemenovaný nemecký výrobca súčiastok a dielcov na automobily.
DRAHŠIA NAFTA A BENZÍN V MAĎARSKU
Ceny všetkých druhov benzínu a dieselovej nafty sa v Maďarsku s platnosťou od 1. januára 2000 zvýšia v priemere o 8,1 forinta za liter, respektíve 7,1 HUF za liter. Podľa spoločnosti Mol je úprava cien dôsledkom legislatívnych zmien, ktoré schválili poslanci maďarského parlamentu. Za liter 98-oktanového benzínu zaplatia motoristi v Maďarsku od Nového roku 222,50 forinta, za liter 95-oktánového 213,50 HUF a nová cena 91-oktánového benzínu bude 209,50 forinta za liter. Liter dieselovej nafty bude možné natankovať za 202,40 HUF.
DOROTHEUM S REKORDNÝM OBRATOM
Aukčný dom Dorotheum Wien očakáva tento rok doteraz najväčší aukčný obrat od vzniku spoločnosti. Podľa generálneho riaditeľa Alfreda Karnyho bude predstavovať celkový obrat aukčného domu ku koncu roka 1,47 mld ATS. Z celkového obratu tvoria dražby 840 mil. ATS. Miliónovú hranicu prekročilo 28 prirážok. Aukčný dom Dorotheum si tak potvrdil svoju pozíciu medzi desiatimi najlepšími aukčnými spoločnosťami na svete. Ako prednostný cieľ na budúce roky menovali predstavitelia aukčného domu pokračovanie v internacionalizačnom trende.
(SITA, TASR, APA)