BRATISLAVA (SME - tk) - Podľa ministra hospodárstva SR a zároveň vedúceho Centra prechodu do roku 2000 Ľubomíra Hracha sú všetky dôležité podniky zabezpečujúce prevádzku rozvodných energetických a surovinových sietí na prechod do roku 2000 dostatočne pripravené. Vo všetkých fungujú pohotovostné štáby napojené na Centrum prechodu do roku 2000 v Bratislave, ktoré ja následne napojené na centrály vo Washingtone, Bruseli a vo Viedni. Celkové náklady všetkých ústredných orgánov štátnej správy na prípravu prechodu do roku 2000 presiahli 1,1 miliardy korún. Najväčšie finančné potreby má ministerstvo vnútra ako jeden z hlavných koordinátorov prechodu, ktorého odhadované náklady presahujú 330 miliónov korún. Ministerstvo zdravotníctva vynaloží na tento účel 313 miliónov Sk, ktoré v celej výške čerpá z finančných prostriedkov rezervy vlády SR.
Spomedzi ústredných orgánov bol na prechod tisícročí pripravený iba Protimonopolný úrad SR, ktorý nepotrebuje ani korunu. Finančné potreby väčšiny rezortov sa však pohybujú v desiatkach miliónov korún. Veľká finančná potreba týchto inštitúcií bola podmienená nevyhnutnosťou nahradiť zastaranú výpočtovú techniku, telefónne ústredne a v prípade zdravotníctva náhradou a repasovaním nevyhnutnej zdravotnej techniky. Slovenské elektrárne začali s prípravou už v auguste 1998 a celú ju financujú z vlastných zdrojov. Testovali sa systémy jadrových lektrární, ako aj rozvodné energetické siete. Prípravu deklarovali aj ďalšie kľúčové podniky infraštruktúry ako Slovenský plynárenský priemysel, Transpetrol a Slovenské telekomunikácie.
Väčšie dosahy problému prechodu do roku 2000 sa očakávajú najmä v súkromnom sektore. Tak malé, ako veľké spoločnosti nedokázali vyčleniť na tieto účely dostatok finančných prostriedkov. Problém roku 2000 však zasahuje v rovnakom čase s rozdielom iba niekoľkých hodín celý svet. Pre slovenskú ekonomiku majú osobitný význam dodávky plynu a nafty z Ruskej federácie cez Ukrajinu. Podľa informácií SPP ukrajinský partner nepredpokladá v tranzitnej doprave žiadne problémy.