BERLÍN, BRATISLAVA (ÚT KA) - Prezidentovi Rudolfovi Schusterovi vyjde v najbližších dňoch kniha Návrat do vysokej politiky v Nemecku. Agentúre ÚT KA to potvrdil majiteľ nemeckého vydavateľstva Roter Stern, pán Rudi Cizmar. Rudolf Schuster sa 19. januára zúčastní v hlavnom meste Spolkovej republiky Nemecko Berlín na slávnostnej autogramiáde, kde knihu zároveň pokrstí. Krstným otcom bude jeho dlhoročný priateľ, prezident Nemecka Johanes Rau a krstiť sa bude vodkou značky Stoličnaja. Vydanie knihy si v prieskume verejnej mienky v dňoch 10. až 17. decembra žiadalo 98,8 percenta nemeckého obyvateľstva. Ako dôvod uvádzali skutočnosť, že pán Schuster sa stal prvým disidentom mladučkej Slovenskej republiky, v ktorej mu denník SME a Slovenská televízia knihu zamedzili vydať. Takisto s nepochopením sa u nemeckej verejnosti stretol fakt, že sa jej prvé výtlačky demonštratívne pálili na dvore denníka SME na Mýtnej ulici 33. Ako ÚT KA povedal samotný Schuster, najviac ho zamrzela skutočnosť, že na pálení jeho knihy boli prítomní aj predseda vlády M. Dzurinda a predseda parlamentu J. Migaš. Schuster zároveň v Nemecku dostane cenu za osobnú statočnosť, ktorú pred ním dostal v roku 1990 len jeho český kolega Václav Havel. V závere autogramiády by sa mala hrať slovenská hymna a následne sa Schuster odoberie do Kostola Panny Márie, kde sa zúčastní na svätej omši.ÚSPEŠNÁ DIPLOMACIA
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan hodnotí rok 1999 z hľadiska slovenskej diplomacie ako úspešný. "Vo všetkých prioritách v oblasti zahraničnej politiky podľa programového vyhlásenia vlády boli dosiahnuté konkrétne pozitívne výsledky," uviedol Kukan. Za hlavné úlohy ministerstva zahraničných vecí v nasledujúcom roku označil E. Kukan aktívny vstup do negociačného procesu s Európskou komisiou, napĺňanie národného programu pre prípravu na členstvo v NATO a získanie členstva v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Zdôraznil pritom aj ambíciu byť aktívnym členom Visegrádskej štvorky. "Ministerstvo chce ďalej pôsobiť tak, aby ťažisko spolupráce slúžilo ekonomickým záujmom Slovenska a aby obyvatelia našej krajiny cítili, že zahraničná politika je aj pre nich prínosom a nebrali ju ako niečo abstraktné," dodal.
ČIČ O ROZHODNUTÍ ÚSTAVNÉHO SÚDU
Rozhodnutie prvého senátu Ústavného súdu vo veci porušenia ústavných práv Jaroslava Svěchotu je podľa predsedu ÚS SR Milana Čiča právoplatné. Keď bude doručené účastníkom konania, je vykonateľné a treba ho rešpektovať. Keďže jeho jadrom bola amnestia expremiéra Vladimíra Mečiara a zrušenie jej niektorých ustanovení premiérom Mikulášom Dzurindom, M. Čič povedal, že amnestiou ako ústavným inštitútom sa mieni v budúcnosti podrobnejšie zaoberať, ale až vtedy, keď opustí Ústavný súd ako jeho predseda a sudca. Zatiaľ je však toho názoru, že amnestiu by mal udeľovať prezident republiky vtedy, keď bude mať k dispozícii právoplatné rozhodnutie o odsúdení. Pripomenul ďalej, že prezident republiky podľa platnej ústavy amnestiu či milosť udeľuje a "nie je tam, že ju mení či zrušuje". Len čo bola udelená amnestia, nastal podľa slov M. Čiča nový právny trestnoprávny vzťah a "bola, vulgárne povedané, likvidovaná trestnoprávna zodpovednosť".
ODCHOD DO ZÁLOHY
Prvá časť vojakov základnej služby, ktorí do jej výkonu nastúpili v januárovom termíne, bola včera prepustená do zálohy. Spolu s tými, ktorí odídu do civilu 4. januára v roku 2000, to bude 5221 mladých mužov. Až 448 vojakov má však povinnosť nahradzovať si z rôznych dôvodov zameškaný čas výkonu základnej služby. Na miesta po prepustených vojakoch má podľa plánu 4. januára nastúpiť na ročný výkon základnej služby 6500 odvedencov. Do útvarov v rezorte obrany príde 5807 nováčikov, z toho do útvarov priamo podriadených Generálnemu štábu Armády SR 5587. Do útvarov a zariadení Vojsk Ministerstva vnútra SR nastúpi 658 a k Železničnému vojsku 185 odvedencov.
MEDAILA ZÁCHRANÁROVI
Pamätnú medailu Slovenského národného strediska pre ľudské práva odovzdali včera riaditeľovi košickej záchrannej služby Ladislavovi Šimákovi za jeho dlhoročnú spoluprácu s humanitnými organizáciami s dôrazom na dodržiavanie ľudských práv na regionálnej, celoštátnej i európskej úrovni. Držiteľom ocenenia, ktoré Šimákovi navrhol Slovenský Červený kríž je aj politik A. Dubček, kardinál J. Ch. Korec, básnik M. Rúfus, sestra Bernadeta, spisovateľ Ľ. Ťažký a kňaz A. Srholec.
(TASR, SITA)