Podľa ratingovej agentúry Standard and Poor‘s bude nadchádzajúci rok pre Slovensko v ekonomickej oblasti nepriaznivý a pre celú spoločnosť ťažký. Spolu so stále pretrvávajúcou, pomerne konštantnou podporou V. Mečiara bude tak pre súčasnú vládnu koalíciu rok 2000 aj politicky rizikový.
Prognózy hovoria, že aj v nadchádzajúcich mesiacoch budeme prežívať v ekonomicky nepriaznivých podmienkach. Aké sú historické skúsenosti? Sú Slováci v porovnaní s ostatnými národmi "ochotnejší" znášať skromné materiálne podmienky alebo naopak - sú skôr náchylní na vzbury?
"V demokratických podmienkach Slovenska máme s takouto situáciou niekoľko skúseností. Po hospodárskej kríze v rokoch 1921–23 sa politické spektrum zmenilo radikálne. No po oveľa hlbšej a dlhšej kríze v rokoch 1930–31 sa tak nestalo. Naopak, výsledky volieb z rokov 1929 a 1935 sa líšili iba veľmi málo. A ako reagovala spoločnosť na krízu rokov 1991–94, si dobre pamätáme. Takéto rôznorodé reakcie Slovákov dokazujú, že hospodárske úpadky, ťažkosti a stagnácie sú iba jedným z rozhodujúcich momentov. Aj keď dosť dôležitým."
Majú Slováci "v génoch" sťažovať sa na garnitúru, ktorá je práve pri moci, bez ohľadu na činy a politickú príslušnosť a straniť automaticky opozícii? Má sa z tohto hľadiska súčasná koalícia báť o svoj osud?
"Zdá sa, že slovenská verejnosť je až prekvapivo verná. Na to, aby zmenila orientáciu, musí mať naozaj veľa vážnych dôvodov. Slovákom trvá dlhý čas, kým prídu na to, že neverný je naopak politik im. Ale na to by sa nikto nemal veľmi spoliehať. Ani na to, že v porovnaní s okolitými krajinami zápasí s ťažkosťami naoko trpezlivejšie a umiernenejšie. Slováci majú skôr radikálnejšie reči a umiernenejšie alebo často aj nijaké činy. Občas sa však zachovajú aj opačne. A nikto nikdy nevie, kedy také niečo príde."
ALEXANDRA TINKOVÁ