Keď Perinbaba zdraví snehom aj z televíznej obrazovky, je už viac-menej jasné, že čas Vianoc nastal. Zatiaľ čo na južnej pologuli oslavujú africké kmene, tancujúc okolo ohňa, my slávime oddychom, vianočnými koledami a koláčikmi či obdarúvaním svojich najbližších. Rozprávky zaradené do programu každej televíznej stanice prispievajú k navodeniu atmosféry pokoja, lásky a porozumenia, sú malým návodom na dlhodobejší účinok pozitívneho tepla a svetla, ktorými práve vianočná atmosféra zapĺňa naše srdcia a domovy. Keď princezná "odpyšnie", kráľ si odlepí svoju drozdiu bradu, kováčsky syn po dlhých útrapách vyslobodí tri zakliate princezné a princ nájde svoju popolušku, dobro, ktoré zvíťazilo nad zlom, zaručuje šťastný život až do smrti. Ten by sme si asi všetci priali, ale ako zvíťaziť? Rozprávky sa zdajú síce nereálne pre nadprirodzené sily a zázraky, ktoré v nich platia, no ide len o trochu nadnesený, metaforicky zašifrovaný návod pre každého z nás, kto zablúdil v "kráľovstve krivých zrkadiel", kde mu jeho pokrivené podoby naháňajú strach. Rozprávka je vhodná inšpirácia, ako si stav radosti a lásky navodiť nastálo a nemať zábrany či prekážky stále si veselo vyspevovať ako malé dievčatko Veronika z rumunsko-ruského hudobného filmu.
Iný druh rozptýlenia ponúkajú televízne stanice cez Vianoce formou čoraz početnejších vianočných koncertov známych osobností. Toho roku predstavila STV 1 na Štedrý večer po prvýkrát koncert slovenského barytonistu Martina Babjaka a jeho hostí. Slávnostne vysvietená bratislavská Reduta okamžite odhalila všetky chybičky krásy sprevádzajúce debut akejkoľvek činnosti. Trochu monotónne a nedynamicky na sviatočný večer vyznel akýsi kompromis medzi operným spevom a rôznymi hudobnými štýlmi, ktoré prezentovali pozvaní hostia. Keď sa chcú bubon a píšťala zladiť dokopy, musia trochu odobrať z rytmickosti a jedinečnosti, ktorú reprezentujú. Podobným spôsobom zneli spoločné piesne s Richardom Müllerom, Katarínou Hasprovou či Bercom Baloghom. Navodiť slávnostnú atmosféru sa na záver konečne podarilo Petrovi Dvorskému, ktorý tým trpezlivejším pripomenul, že aspoň cez Vianoce treba zložiť svoj kríž.
Vhodným príkladom úspešného navodzovania slávnostnej sviatočnej atmosféry bol taliansky tenorista Andrea Bocelli, ktorého koncerty predstavili viaceré televízne stanice, ale aj českí speváci, ktorých vianočné vystúpenia ponúkla televízia Nova. Budúca Johanka z Arku - Lucie Bílá už tradične privítala vo svojom divadle Ta Fantastika na benefičnom predstavení pre mentálne postihnuté deti Oáza svojich špeciálnych hostí. Kapor Pepa bol zachránený pred smrtiacim strúhankovým kabátikom, teda vlastne "žabincom z rohlíka, do ktorého sú rybky zabalené, aby im v rúre nebola zima", a pozorne všetko sledoval. Režisér Jozef Bednárik ho naučil, ako provokovať negáciou, aby sme dosiahli to, čo chceme, Kamil Střihavka odhalil, že "život je krátkej, o to víc sladkej", hovorca českého prezidenta Václava Havla predviedol umenie slova, čomu sa vianočný kapor aj napriek svojej neschopnosti niečo povedať hrdo prizeral. Keď bola zachránená rybka spokojná - či už bola zázračná, alebo nie - želania sa aj tak plnili. Dôkazom toho boli rozžiarené očká nových "českých hviezd", mentálne postihnutých detí z Oázy, ktoré si zahrali a zatancovali spolu s vločkami pri známom zvonení Jingle bells. Daniel Hůlka privítal v pražskej Lucerne dnes už trochu známejšie české hviezdy. Spolu s Waldemarom Matuškom, Ivetou Bartošovou, Jiřím Kornom, Bárou Basikovou, Ilonou Csákovou a ich piesňami o prianiach, snoch či láske zavŕšil sviatočný večer pred polnočným požehnaním arcibiskupa P. Jaromíra so želaniami len toho dobrého do nového tisícročia.
Na prvý sviatok vianočný TV Markíza uviedla ako malé pripomenutie storočia minulého s početnejšími želaniami a modlitbami do storočia či tisícročia budúceho megakoncert Milénium. Súkromná televízna stanica sa chýbajúcimi menami spievajúcich interpretov v priebehu koncertu rozhodla tak trochu vyskúšať naše ovládanie slovenskej a českej hudobnej scény, v ktorom celkovo lepšie uspeli asi tí skôr narodení. Identifikovať zmysel posolstva, ktoré umelci priniesli, až také náročné nebolo. Po vyznaniach o láske a žiarlivosti (P. Nagy - Láska je tu s nami, V. Patejdl, K. Hasprová, M. Rottrová a i.) a spievaní v daždi (J. Korn - Singing in the rain) nasledovali priania a želania do nového milénia. Iveta Bartošová prezradila tajomstvo kúzelného bieleho kameňa, ktorého sila sa aktivuje len láskou niekoho druhého, Daniel Hůlka vyzval rok 2000, "ať se plíží bez hradeb a mříží, jen s Večernicí", a Marta Kubišová sa pomodlila za mier v tejto krajine. Katarína Hasprová, Dagmar Rostandová, Marcel Palonder a Berco Balogh spoločne opísali najkrajší deň každého roku či milénia: "Najkrajší deň, keď lásku dáš, rozdávaj úsmev, ktorý na tvári máš. Najkrajší deň, keď ľúbiť smieš, podaruj lásku tým, o ktorých vieš."
V bratislavskej športovej hale Pasienky tak slovenskí a českí speváci, chlapčenský spevácky zbor, Gustáv Brom Big Band a Slovenský symfonický orchester vari prispeli k pozitívnejšiemu vstupu do nového roku, výnimočnejšieho zmenou nie jednej, ale všetkých štyroch cifier v jeho označení. ZUZANA DINKOVÁ
(Autorka je spolupracovníčka SME)