e od príchodu túlali sa po krajine ako kočovníci. Vyhýbali sa práci a ich záľubou bola hudba, tanec, zábava, pijatika, predvádzanie vystúpení s opicami, medveďmi, atď. Bývali v zemljankách vo voľnej prírode mimo dedín. V týchto neutešených podmienkach žili do roku 1423, keď im istý nimi zvolený vodca menom Ladislav vydobil u kráľa Zigmunda ich prijatie jednotlivými obcami s právom bývania v blízkosti obcí.
MICHAL VÁCLAV, Rakúsy
Rozprával som sa nedávno s priateľom zo Šenkvíc. Vyjavil sa, že akýsi čudný syndróm prevláda v poslednom čase u lekárov. Aby podnik ani poisťovňa nemuseli preplatiť korunku po pracovnom úraze, opatria pacienta psychickou diagnózou. Čo potom? Samozrejme, ako blb údajne nemá nárok na nič. Oponoval som mu, že je síce pravdou, že keď si niekto doláme hnáty, že z medicínskeho hľadiska aj psychicky trpí, ale… Podobne sa správajú aj Okresné posudkové komisie sociálneho zabezpečenia, z praxe a výskumov sa dozvedáme, že do zápisníc zámerne nedávajú zranenia a trvalé následky z nich, ale len poslednú psychickú diagnózu. ALEXANDER ŠAROVSKÝ,
Bratislava
Máme šancu byť prví. Že v čom, prosím? Predsa v disciplíne, ktorá má po rokoch neúnavného tréningu nádej stať sa jednou zo športových disciplín rozvojových krajín. Časť našich spoluobčanov s elánom a neutíchajúcim entuziazmom zveľaďuje jej pravidlá, za pochodu upravuje a vylepšuje jej priebeh tak, aby sa radosť zo športového zápolenia prejavila na duchu i v peňaženke. Predávajúci a kupujúci sa stretávajú za istých podmienok a len vďaka umu a dôvtipu predávajúcich, kupujúci ťahá za kratší koniec. Kupujúci nechávajú nepovšimnutý drobný výdavok na pultoch a - hoci ide len o mince - nič tak nepoteší srdce preborníka, ako chápavé gesto kupujúceho. Dáva mu odvahu a chuť do ďalšieho zápolenia.
LADISLAVA OŽVOLDOVÁ, Bratislava
Učitelia sú už naozaj zúfalí. Nástupný plat je okolo 5500 Sk, priemerný plat je ďaleko pod celoštátnym priemerom, osobné ohodnotenie žiadne, školy v katastrofálnom stave. Stále sa to zhoršuje. Trpezlivo sme čakali - rok, dva, sedem. Menili sa vlády aj ministri. Najlepší z nich, pán Kováč, vydržal pol roka. Menil sa aj rozpočet na školstvo. Stále klesal. Učitelia doteraz neštrajkovali, aj keď na to majú oveľa viac dôvodov ako napríklad baníci, ktorí kopú drahé a nekvalitné uhlie. Baníci však zalezú do bane a o hodinu je pri nich TV štáb s predsedom parlamentu. Kde máme zaliezť my, do kabinetov? Ak zlyhá minister a vláda, akou formou môžeme upozorniť na situáciu my? Ako máme pohnúť vládou? Mgr. JOZEF MAČO,
Šarišské Michaľany
Žijeme v období škandálov, v ktorom aj šašovstvo má svoje eldorádo, v období, keď je možné aj priemer a podpriemer vydávať za čosi geniálne, a iné, kvalitnejšie, zas ignorantsky za ničotné.
EUGEN ŠIMUNEK, Bratislava