Alkohol preniká cez placentu a poškodzuje plod, dieťa sa rodí s abstinenčnými príznakmi

"Alkohol je základný teratogén, jed, ovplyvňujúci vývoj plodu počas tehotenstva matky. Je oveľa toxickejší ako niektoré lieky, ktoré žena počas tehotenstva užíva. Alkohol preniká cez placentu, ohrozuje plod najmä počas prvých troch mesiacov tehotenstva,"

hovorí MUDr. Ingrid Barániková, detská neurologička zo Žiaru nad Hronom. Alkohol zohráva svoju rolu už v čase počatia. Vtedy by žena nemala byť pod vplyvom akéhokoľvek druhu alkoholu. "Budúcej matke alkoholičke sa v mnohých prípadoch narodí dieťa s abstinenčnými príznakmi. Hneď po narodení sa javí ako nepokojné, hyperaktívne, často sa k jeho zlému stavu pridružia i poruchy dýchania a akcií srdca. Najťažší postih detí alkoholičiek je fetálny alkoholový syndróm (FAS). Tento postih má štyri základné príznaky. Prvý sa dá pozorovať už v maternici, ide o zaostávanie rastu plodu, čo sa týka dĺžky. Druhým príznakom je porucha vývinu centrálneho nervového systému. Ten vidieť hneď po narodení a v prvých dňoch života novorodenca. Ide o tzv. mikrocefalus - maličkú hlavičku. Popri už spomenutých abstinenčných príznakoch má dieťa neskôr poruchy adaptability, zaostáva psychomotorický vývin, porušená je i jeho priestorová orientácia. Až pri 50 percentách detí s psychomotorickou retardáciou sa zistil pôvod v alkoholizme matky," zdôrazňuje I. Barániková. Väčšina detí postihnutých FAS má problém so zaškolením, nehovoriac o zvládnutí učebnej látky v škole. Nie sú schopné koncentrovať sa. Tretím príznakom FAS je faciálny dysmorfizmus, vzhľad dieťaťa. Malá hlava, nízko sadajúce ušnice, úzka horná pera, deformovaný tvar nosa. Štvrtým príznakom sú vrodené vývinové chyby iných systémov. Napríklad chyby srdca, močového a pohlavného systému, deformity kostí. FAS sa však nemusí u každého postihnutého dieťaťa prejaviť komplexne. "Veľmi dôležité je, v ktorom období tehotenstva matka pije. Dôležitý je i samotný metabolizmus a kondícia ženy. A samozrejme, socioekonomická situácia matky. Ak ide o chudokrvnú, vyslovene schátranú ženu s prepitou pečeňou, nedostatkom vitamínov, zinku, aminokyselín, vývin plodu je ohrozený. Diagnostika v prípade FAS je veľmi ťažká. Lekári, ak sa žena sama neprizná, že je alkoholička, alebo v období tehotenstva popíjala, musia príčiny spomínaného postihnutia hľadať, čo je veľmi zložité. Ani ťažkej alkoholičke však nemožno vziať právo byť matkou. Je len na jej rozhodnutí, či si je vedomá možného rizika poruchy zdravia svojho dieťaťa. O osudoch takto postihnutých detí by vedeli veľa hovoriť sociálni pracovníci či odborníci špeciálnych ústavov."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

KATARÍNA SCHMIDTOVÁ

ANKETAAko by ste sa zachovali, keby ste zistili, že vaša manželka alebo priateľka začala nekontrolovateľne popíjať?

JOZEF T., 60-ročný dôchodca, Prievidza: "Na pitie žien sa obyčajne príde dosť neskoro. Dlho ho dokážu maskovať najrafinovanejšími spôsobmi. Žuvačkami, mentolovými cukríkmi, fľaše s alkoholom skrývajú na najrôznejšie miesta, tvrdia, že alkohol majú pod kontrolou, i keď je už zjavné, že pijú denne. Ako by som sa zachoval? Snažil by som sa ju vytiahnuť z kolektívu, kde sa popíja a sťažil by som jej prístup k alkoholu."

IVAN L., 40-ročný podnikateľ, Handlová: "Pri svojom povolaní, ktoré si vyžaduje dlhé hodiny mimo domu, by som popíjajúcu manželku nemohol sústavne kontrolovať. Dať ju na protialkoholické liečenie, to by som tiež zvažoval, kvôli svojmu súčasnému postaveniu v spoločnosti. No vzhľadom na to, že máme malé deti, musel by som pristúpiť na liečbu manželky. Rozhodne však v liečebni, ktorá by bola vzdialenejšia od miesta nášho bydliska."

SkryťVypnúť reklamu

ONDREJ M., 22-ročný vysokoškolák, Žiar nad Hronom: "Ak by som mal dievča a zistil by som, že holduje alkoholu, snažil by som sa jej pomôcť. Vodil by som ju do prírody, lákal na športovanie, na kultúrne podujatia… Nemyslím však, že by som sa priatelil s dievčaťom, ktoré je závislé od akejkoľvek drogy. V rodine som nič podobné nezažil."

VIKTOR H., 46-ročný pedagóg, Martin: "Reagoval by som už pri prvých príznakoch manželkinho častejšieho pitia. Najskôr by som hľadal jeho príčiny a za triezveho stavu by som sa s ňou porozprával a spolu by sme sa snažili nájsť zo situácie východisko. Ak by jej alkoholizmus spôsobovali problémy v zamestnaní, neváhal by som a prinútil ju opustiť zamestnanie. Som veľmi rodinne založený a viem, že alkoholizmus ženy môže spôsobiť rozvrat rodiny."

SkryťVypnúť reklamu

JÁN Ž., 20-ročný díler, Banská Bystrica: "Alkoholizmus je choroba. Pohľad na opitú ženu je otrasný. Keby sa moje dievča takto spustilo, zatrhol by som jej pitie. Keby to neakceptovala, odporučil by som jej liečenie. Sám by som ju doviedol k lekárovi." (ks)

V KARTÁGU PRED POČATÍM NESMELI PIŤ

Fakty o negatívnom vplyve alkoholu na vývin plodu sú známe už veľmi dávno. Prvé zmienky sú už v Biblii. Neskôr grécky idealistický filozof Platón, žijúci v rokoch 427 - 347 p. n. l., písal o deťoch splodených v alkoholickom opojení ako o neposlušných, nedisciplinovaných a mentálne zaostalých. Neskôr, v meste Kartágo bol vydaný zákaz pitia alkoholu manželom pred počatím potomstva. Prvé ucelené zmienky o chorobnej jednotke fetálneho alkoholového syndrómu (FAS) pochádzajú z devätnásteho storočia a samotný názov FAS vznikol až v posledných desaťročiach tohoto storočia.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO SME - JÁN KROŠLÁK

ZO SPOMIENOK DETÍ A MANŽELOV ALKOHOLIČIEK

"Nikdy nezabudnem, ako mi matka, keď bola opitá, pchala ruky do ohňa kuchynského sporáka. Za akúkoľvek i najmenšiu neposlušnosť. Často nás doma zamkla i na celý deň a odcestovala do iného mesta."

"Viem, že keď som odišiel z domu, opitá manželka vzala palicu a zbila ňou dcéru do modra. Ukrývala si fľaše i do splachovača WC. Nedokázali sme pred ňou skryť ani korunu. Všetky peniaze, čo našla, bola schopná minúť za deň, dva… Dnes je dcéra nervózna, neurotická, poznačená krutým detstvom."

"Neviem, čo sa to so mnou dialo. Miloval som svoju matku nadovšetko. Jej alkoholizmus ma hlboko zraňoval, až som raz stratil kontrolu nad sebou a zmlátil som ju. Môže človek človeka zbiť i z lásky? Nezachránil som ju. Zomrela. Upila sa k smrti."

SkryťVypnúť reklamu

"Boli Vianoce. Mama, ako vždy, spala. Nakúpila síce potraviny, no byt nevoňal sviatočným jedlom ani stromčekom, ale borovičkou. Darčeky boli kdesi v skriniach. Išli sme s otcom na prechádzku nočným mestom. Plakal. Aj ja som plakala."

"Celé sídlisko ju volalo Rumová pralinka. Jej ranný nákup bol každý deň rovnaký. Mlieko, chlieb a dva litre vodky. Zaspala kdekoľvek, i pod bránou. Aby nezamrzla, vyniesli sme ju domov." (ks)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 951
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 960
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 466
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 923
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 285
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 411
  7. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 2 209
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 126
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu