"Budem vychádzať z pätnásťročnej praxe v tejto problematike. Kým pitie mužov a ich správanie sa je spoločenské v partii, žena viac pije sama. Aj keď začiatky jej abúzu možno sledovať v spoločnosti, v konečných fázach sa utiahne do samoty a popíja. Jej vzhľad je charakteristický opuchnutou tvárou s uvoľneným svalstvom, zanedbanou nezdravou pleťou, lajdáckym oblečením, neistou tzv. ‘kačacou‘ chôdzou. Z psychického hľadiska alkoholička v prvom rade stráca sebakritičnosť. Alkohol zasahuje do jej rozumových funkcií. Znižuje sa pozornosť, zhoršuje pamäť, oslabuje vôľová zložka. Žena má tendenciu skĺznuť do pocitov ničoty, depresie, menejcennosti, záleží to i od rodinného prostredia."
Čo najčastejšie doženie ženu k alkoholu a ktoré vekové kategórie sú najohrozenejšie?
"Po poháriku môže siahnuť žena kedykoľvek. Vo svojej praxi som sa nestretla s rozvinutým alkoholizmom u žien pod dvadsať rokov. Mládež má dnes totiž iné drogy a alkohol považuje za nemoderný. Ženu môžu k pitiu priviesť dva momenty. U mladších, okolo tridsiatky, to často býva moment náhlej straty. Rozvod, nešťastná láska, samota, náhle a predčasné úmrtie rodičov, strata zamestnania… Staršie ženy, okolo päťdesiatky, sú postihnuté syndrómom ‘prázdneho hniezda‘. Silne emotívne na ne pôsobí odchod detí z domu, odchod do dôchodku, nemalé percento žien vzťahuje svoj alkoholový abúzus na klimaktérium."
Alkoholizmus ženy vyústi do mnohých problémov. Ktoré sú najvýraznejšie?
"Predovšetkým ide o celkové zanedbanie domácnosti, ktoré pociťuje manžel a deti. V rodine sa prehlbuje finančná kríza, žena nevychádza s peniazmi. Okrem toho začne mať nekontrolovateľné prejavy vyúsťujúce do dráždivosti, nervozity, agresie a pôsobí akýmsi citovým chladom. Mení sa u nej hodnotový rebríček. Na prvom mieste je alkohol a chvíľa, keď s ním môže ostať sama."
Ako vnímajú alkoholizmus svojich matiek deti, zanechá stopy na ich psychike?
"Dospelé deti obyčajne nájdu riešenie, ako si s matkou poradiť, kde hľadať pomoc. Maloleté sú na tom oveľa horšie. Matka si často agresiu namierenú proti manželovi vybíja práve na deťoch. Je známe, že u detí alkoholičiek sa vyskytujú neuropsychické poruchy. Agresivita, neschopnosť prispôsobiť sa, konflikty v kolektíve, nočné pomočovanie, nočný des. Ide však aj o nedôveru a strach z matky. Dieťa vidí, ako matka vplyvom alkoholu nie je schopná konať a rozprávať, čo je preň veľkou tragédiou. Smutný je pohľad na podvyživené, špinavé a zanedbané dieťa alkoholičky. Našťastie, niekedy sa nájde útočisko u starých rodičov, ktorí deti zachraňujú."
Známe sú štyri fázy pitia, aké sú fyzické a psychické dôsledky poslednej, štvrtej?
"Ide o poškodené myslenie. Porušenie chronológie, zábudlivosť, etickú deterioráciu - ľahostajnosť, vulgárnosť, sebeckosť. Často sa menšia podozrievavosť vystupňuje do chorobnej žiarlivosti voči manželovi. Objavujú sa prvé alkoholické psychózy - delírium tremens, paranoidno halucinátový syndróm. Zmeny somatického stavu sú hlboký metabolický rozvrat, zoslabenosť, neschopnosť chodiť. Alkoholičke hrozí poškodenie pečene, cievneho systému a nezriedka dochádza i k epilepsii. Ženský organizmus je slabší, citlivejší, alkohol na ňom zanechá kruté stopy a je známe, že ženy alkoholičky zomierajú skôr ako muži holdujúci tejto droge."
Čo je príčinou recidív, opakovaných návratov k alkoholu, u žien, ktoré absolvovali liečbu?
"Ak sa žena z liečenia vráti do rodinného prostredia, ktoré ju podporuje v abstinencii a chápe zmenu v jej živote, ide to celkom dobre. Často sa však návratom manželky z liečenia začína takzvaná manželská kríza. Žena plní svoje predsavzatia, plány, je triezva, prestáva partnerovi tolerovať to, čo si predtým nevšímala. Končí sa nezdravý spôsob života, na ktorý boli predtým manželia zvyknutí a začína sa vytvárať nová rovnováha, ktorú často sprevádzajú napr. i ťažkosti v sexuálnom živote. Manželka má pocit, že partner, keď je nealkoholik, neunesie neistotu prostredia, stále sleduje ženu, či pila… Žena pátranie neznesie a často ju takéto kroky, ktoré manžel robí v dobrej viere, vmanévrujú do opätovného užívania alkoholu." (ks)