Atlétmi storočia sú Američan Carl Lewis a Holanďanka Francina Blankersová-Koenová

LONDÝN (SITA, SME - PETER FUKATSCH) - Vyše 200 expertov z celého sveta hlasovalo pre odborný časopis Athletics International v ankete o najlepších atlétov storočia. Medzi mužmi zvíťazil deväťnásobný olympijský víťaz a osemnásobný majster sveta v šprintoch

a v skoku do diaľky Carl Lewis (USA). So stratou 90 bodov skončil druhý Fín Paavo Nurmi, ktorý získal tiež deväť olympijských zlatých medailí a dosiahol 31 svetových rekordov v behoch od 1500 po 20 000 m. O päť bodov za Nurmim skončil Američan Jesse Owens, štvornásobný držiteľ zlatej medaily na OH 1936 v Berlíne. Štvrtý je český vytrvalec Emil Zátopek. V ženskom poradí suverénne zvíťazila Holanďanka Fanny Blankersová-Koenová (81 rokov), ktorá má na konte 20 svetových rekordov a štyri zlaté na OH 1948 v Londýne. Druhá je Poľka Irena Szewinská. Na treťom mieste skončila Američanka Jackie Joynerová-Kerseeová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

CARLTON FREDERICKS LEWIS sa narodil 1. júla 1961 v Birminghame v štáte Alabama. Vôbec nebol zázračným dieťaťom, hoci pochádzal z atletickej rodiny. Jeho matka Evelyn Lawlerová štartovala v behu na 100 m prekážok na Panamerických hrách, spolu s manželom Billom boli dlhoročnými členmi Track and Field (americký názov pre atletiku) Clubu vo Wilingboro v štáte New Jersey, kam sa Lewisovci presťahovali. Zlé, ale možno aj objektívne jazyky hovoria, že brata dlho preskakovala o dva roky mladšia sestra Carol, neskôr tiež výborná diaľkarka. Lewisov raketový vzostup vo veku prechodu z juniorskeho veku k dospelým mnohí považovali za kométu, ktorá rýchlo zhasne. Na olympiáde v Atlante však Carl vyhral štyri zlaté medaily (100 m, 200 m, diaľka, štafeta 4 x 100 m), potom k nim na ďalších troch OH (Soul ‘98, Barcelona ‘92, Atlanta ‘96) pridal ďalších päť prvenstiev. V zbierke deviatich medailí najcennejšieho kovu sa vyrovnal fínskemu atlétovi Paavovi Nurmimu a ruskej gymnastke Larise Latyninovej. Vyrovnal ešte jeden rekord, z dnešného pohľadu neuveriteľný, vyhral diaľku na štyroch po sebe idúcich olympiádach, tak ako jeho krajan Al Oerter v disku. Prvé zlato položil na hrob svojho otca Billa, ktorý v roku 1987 podľahol rakovinovému ochoreniu. Carl, napodiv, nebol žiadnym zberateľom svetových rekordov. Patril mu iba jeden, ktorý utvoril dva razy. Najskôr na 100 m na olympiáde v Soule, 9,92 s, potom, čo pre doping zobrali Kanaďanovi Benovi Johnsonovi všetky rekordy i pocty. Lewisa potom prekonal L. Burrell, 9,90 s, ale ešte v tom istom roku 1991 šprintoval "King Carl" na MS v Tokiu za 9,86 s. Lewis sa nikdy nestal svetovým rekordérom vo svojej najobľúbenejšej disciplíne, v skoku do diaľky. Po nepretržitej sérii deviatich rokov bez prehry na 65 pretekoch, ho práve na šampionáte v krajine vychádzajúceho slnka preskočil Mike Powell - 895 cm, čím prekonal 23 rokov starý legendárny skok ďalšieho Američana zo Ciudad de México Boba Beamona - 890 cm. Lewis po tejto prehre zase do skončenia kariéry na veľkých pretekoch neprehral, ale deväťmetrová hranica, ktorú mu každý pripisoval i žičil, odoláva dodnes. V neredukovaných diaľkárskych tabuľkách (pri skokanovi sa neuvádza len jeho najlepší výkon) figuruje v prvej desiatke meno Lewis šesťkrát.

SkryťVypnúť reklamu

FRANCINA "FANNY" BLANKERSOVÁ-KOENOVÁ, rodáčka z Amsterdamu štartovala už na olympiáde v Berlíne 1936, kde skončila na šiestom miete. "Lietajúca Holanďanka" získala všetky štyri olympijske víťazstvá (100 m, 200 m, 80 m prek., 4 X 100 m) na jedinej olympiáde v Londýne 1948. V histórii sa to podarilo iba v Berlíne 1936 Jamesovi Clevelandovi "Jesse" Owensovi a v Los Angeles 1984 Carltonovi Frederikovi Lewisovi. Fanny obrala o bohatšiu zbierku určite druhá svetová vojna, keď sa olympiády dva razy nekonali. Aj počas ťažkých rokov prekonávala Fanny už Blankersová-Koenová svetové rekordy, istý čas žila v Británii. Po oslobodení Holandska spojeneckými vojskami od fašistickej nadvády ju rodáci volali domov, aby sa starala o dve malé deti, ktoré mala spolu s Janom Blankersom, jej trénerom. Ten dobre vedel, že Fanny môže byť na vrchole práve v Londýne, a to jej časový rozvrh nedovolil štartovať v diaľke, výške, viacboji, v ktorých bola tiež svetovou rekordérkou. Počas svojej kariéry sa dvadsaťkrát zapísala na čelo historických tabuliek. Po olympiáde sa z kritizovanej matky stala slávna mamička. Holanďania jej na znak úcty (vraj aby sa toľko nenabehala) kúpili "národné vozidlo" bicykel, na ktorý si čiperná, dnes 81-ročná Fanny, stále sadne, a bicykluje trebárs na tenisové kurty, lebo "biely šport" jej tiež učaroval. Záber jej disciplín je neuveriteľný - Fanny Blankersová-Koenová bola svetovou rekordérkou (uvedieme iba najvyššie hodnoty) na 100 m - 11,5, 200 m - 24,0, v diaľke 625 cm (rekord vydržal 12 rokov), vo výške 171 cm (rekord vydržal 8 rokov), v päťboji - 4692 b. Olympijský úspech zopakovala v Bruseli, kde vyhrala opäť všetky "londýnske" disciplíny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 657
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 428
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 324
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 430
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 685
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 944
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 254
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu