a v skoku do diaľky Carl Lewis (USA). So stratou 90 bodov skončil druhý Fín Paavo Nurmi, ktorý získal tiež deväť olympijských zlatých medailí a dosiahol 31 svetových rekordov v behoch od 1500 po 20 000 m. O päť bodov za Nurmim skončil Američan Jesse Owens, štvornásobný držiteľ zlatej medaily na OH 1936 v Berlíne. Štvrtý je český vytrvalec Emil Zátopek. V ženskom poradí suverénne zvíťazila Holanďanka Fanny Blankersová-Koenová (81 rokov), ktorá má na konte 20 svetových rekordov a štyri zlaté na OH 1948 v Londýne. Druhá je Poľka Irena Szewinská. Na treťom mieste skončila Američanka Jackie Joynerová-Kerseeová.
CARLTON FREDERICKS LEWIS sa narodil 1. júla 1961 v Birminghame v štáte Alabama. Vôbec nebol zázračným dieťaťom, hoci pochádzal z atletickej rodiny. Jeho matka Evelyn Lawlerová štartovala v behu na 100 m prekážok na Panamerických hrách, spolu s manželom Billom boli dlhoročnými členmi Track and Field (americký názov pre atletiku) Clubu vo Wilingboro v štáte New Jersey, kam sa Lewisovci presťahovali. Zlé, ale možno aj objektívne jazyky hovoria, že brata dlho preskakovala o dva roky mladšia sestra Carol, neskôr tiež výborná diaľkarka. Lewisov raketový vzostup vo veku prechodu z juniorskeho veku k dospelým mnohí považovali za kométu, ktorá rýchlo zhasne. Na olympiáde v Atlante však Carl vyhral štyri zlaté medaily (100 m, 200 m, diaľka, štafeta 4 x 100 m), potom k nim na ďalších troch OH (Soul ‘98, Barcelona ‘92, Atlanta ‘96) pridal ďalších päť prvenstiev. V zbierke deviatich medailí najcennejšieho kovu sa vyrovnal fínskemu atlétovi Paavovi Nurmimu a ruskej gymnastke Larise Latyninovej. Vyrovnal ešte jeden rekord, z dnešného pohľadu neuveriteľný, vyhral diaľku na štyroch po sebe idúcich olympiádach, tak ako jeho krajan Al Oerter v disku. Prvé zlato položil na hrob svojho otca Billa, ktorý v roku 1987 podľahol rakovinovému ochoreniu. Carl, napodiv, nebol žiadnym zberateľom svetových rekordov. Patril mu iba jeden, ktorý utvoril dva razy. Najskôr na 100 m na olympiáde v Soule, 9,92 s, potom, čo pre doping zobrali Kanaďanovi Benovi Johnsonovi všetky rekordy i pocty. Lewisa potom prekonal L. Burrell, 9,90 s, ale ešte v tom istom roku 1991 šprintoval "King Carl" na MS v Tokiu za 9,86 s. Lewis sa nikdy nestal svetovým rekordérom vo svojej najobľúbenejšej disciplíne, v skoku do diaľky. Po nepretržitej sérii deviatich rokov bez prehry na 65 pretekoch, ho práve na šampionáte v krajine vychádzajúceho slnka preskočil Mike Powell - 895 cm, čím prekonal 23 rokov starý legendárny skok ďalšieho Američana zo Ciudad de México Boba Beamona - 890 cm. Lewis po tejto prehre zase do skončenia kariéry na veľkých pretekoch neprehral, ale deväťmetrová hranica, ktorú mu každý pripisoval i žičil, odoláva dodnes. V neredukovaných diaľkárskych tabuľkách (pri skokanovi sa neuvádza len jeho najlepší výkon) figuruje v prvej desiatke meno Lewis šesťkrát.
FRANCINA "FANNY" BLANKERSOVÁ-KOENOVÁ, rodáčka z Amsterdamu štartovala už na olympiáde v Berlíne 1936, kde skončila na šiestom miete. "Lietajúca Holanďanka" získala všetky štyri olympijske víťazstvá (100 m, 200 m, 80 m prek., 4 X 100 m) na jedinej olympiáde v Londýne 1948. V histórii sa to podarilo iba v Berlíne 1936 Jamesovi Clevelandovi "Jesse" Owensovi a v Los Angeles 1984 Carltonovi Frederikovi Lewisovi. Fanny obrala o bohatšiu zbierku určite druhá svetová vojna, keď sa olympiády dva razy nekonali. Aj počas ťažkých rokov prekonávala Fanny už Blankersová-Koenová svetové rekordy, istý čas žila v Británii. Po oslobodení Holandska spojeneckými vojskami od fašistickej nadvády ju rodáci volali domov, aby sa starala o dve malé deti, ktoré mala spolu s Janom Blankersom, jej trénerom. Ten dobre vedel, že Fanny môže byť na vrchole práve v Londýne, a to jej časový rozvrh nedovolil štartovať v diaľke, výške, viacboji, v ktorých bola tiež svetovou rekordérkou. Počas svojej kariéry sa dvadsaťkrát zapísala na čelo historických tabuliek. Po olympiáde sa z kritizovanej matky stala slávna mamička. Holanďania jej na znak úcty (vraj aby sa toľko nenabehala) kúpili "národné vozidlo" bicykel, na ktorý si čiperná, dnes 81-ročná Fanny, stále sadne, a bicykluje trebárs na tenisové kurty, lebo "biely šport" jej tiež učaroval. Záber jej disciplín je neuveriteľný - Fanny Blankersová-Koenová bola svetovou rekordérkou (uvedieme iba najvyššie hodnoty) na 100 m - 11,5, 200 m - 24,0, v diaľke 625 cm (rekord vydržal 12 rokov), vo výške 171 cm (rekord vydržal 8 rokov), v päťboji - 4692 b. Olympijský úspech zopakovala v Bruseli, kde vyhrala opäť všetky "londýnske" disciplíny.