Medzinárodná spoločnosť PricewaterhouseCoopers, ktorá sa okrem iného zaoberá aj poradenstvom v oblasti ľudských zdrojov, už tradične robí prieskumy týkajúce sa práve tejto oblasti. Popri súhrnnom prieskume miezd vypracováva aj projekt Kľúčové ukazovatele riadenia ľudských zdrojov. Prvá štúdia bola vypracovaná prvýkrát v roku 1992 v západoeurópskych krajinách, v roku 1996 bola koncipovaná ako porovnávacia štúdia. Od roku 1999 sa Slovenská republika zúčastňuje na projekte koordinovanom v strednej a východnej Európe. V budúcom roku to už bude účasť v rámci celej Európy, projekt bude zahrňovať údaje z dvadsiatich dvoch krajín. Zároveň sa prejde na dvojročnú periodicitu aktualizácie dát.
V rámci Kľúčových ukazovateľov riadenia ľudských zdrojov sa vypracováva štatistika pracovných síl, rozoberá organizačná štruktúra, veľkosť a úlohy personálneho oddelenia, nábor a výber zamestnancov, odmeňovanie a hodnotenie zamestnancov, ich školenie a rozvoj, ale ponúka aj pohľad na personálny informačný systém a trendy v personálnej oblasti. Štatistika pracovných síl prináša pre zaujímavosť odpovede na otázky, či je úroveň fluktuácie zamestnancov v našom podniku vyššia alebo nižšia od priemeru na trhu, ako možno znížiť fluktuáciu, či patrí firma k stabilným, je vo firme vysoká hodnota absencie zamestnancov a prečo, je vysoká veková štruktúra, resp. aké sú trendy v mobilite zamestnancov.
Časť Organizačná štruktúra prináša informácie o priemernom počte zamestnancov na personálnom oddelení v konkrétnych pozíciách. Možno sa dozvedieť, akým činnostiam sa najčastejšie venuje personálne oddelenie, ako a kde by sa mohol viac zefektívniť čas, v akých personálnych činnostiach môže externá poradenská firma pomôcť personálnemu oddeleniu. Cenné sú aj údaje o nákladoch personálneho oddelenia ostatných firiem. Nábor a výber zamestnancov ponúka návod, aké metódy a techniky je možné používať, ktoré z nich patria k najefektívnejším, či je vhodné používať služby externých agentúr a v akej miere, resp. koľko výberových kôl je vhodných pre určité úrovne funkcií. Časť Odmeňovanie a hodnotenie zamestnancov odpovedá na otázky, aké sú priemerné personálne náklady, fixný alebo variabilný plat, flexibilné výhody, ktoré oddelenie spracováva mzdy, aké metódy je možné využiť pri hodnotení pracovných pozícií, ako a ako často sa má hodnotiť výkonnosť zamestnancov, akým spôsobom sa dajú využiť výsledky hodnotenia a tiež či by sa mala sledovať produktivita práce. Pre školenie a rozvoj zamestnancov sú užitočné zisťované výsledky na témy: nezanedbávame niektoré kroky v procese školenia, aké kroky v procese školenia existujú a aké je vhodné používať, aká je funkcia personálneho oddelenia pri školení zamestnancov, aké typy školení najčastejšie chýbajú zamestnancom, aké sú priemerné náklady na školenia na jedného zamestnanca, či je dôležitý adaptačný program pre nových zamestnancov a ako dlho by mal trvať. Zaujímavé informácie prináša aj kapitola venovaná personálnemu informačnému systému. Spracovatelia štúdie zisťovali napríklad, ako dlho sa používajú v spoločnostiach personálne informačné systémy, aké druhy týchto systémov sú najčastejšie, aké aplikácie sa využívajú, prečo by sa mal používať internet a intranet v oblasti personalistiky, aký vplyv má zavedenie personálneho informačného systému na efektívnosť personálnych procesov. Pozornosť sa venuje aj personálnym trendom. V tejto časti sa možno dozvedieť, kde je najväčšia zodpovednosť personálneho oddelenia, ako sa mení funkcia personálneho oddelenia, aké sú skúsenosti s odbormi, aké typy pracovných podmienok existujú a ako sa využívajú, kto zodpovedá za internú komunikáciu a aké nástroje pre internú komunikáciu sa používajú. (sbr)