V modrej páperovej bunde slovenskej hokejovej reprezentácie sa v našom realizačnom tíme na turnaji Corgoň cup v Trenčíne nenápadne pohybuje zaujímavý muž žijúci v kanadskom Vancouveri. Dušan Benický, 46-ročný rodák z Červeného Kláštora, po štúdiu na bratislavskej FTVŠ emigroval v roku 1980 na druhý koniec sveta. Najskôr 13 rokov prednášal fyziológiu i anatómiu s väzbou na kondičnú športovú prípravu na Univerzite British Columbia vo Vancouveri a zároveň bol externým spolupracovníkom tímu NHL Vancouver Canucks.
Pri slovenskej reprezentácii ste pôsobili prvýkrát počas Svetového pohára v roku 1996 (Montreal, Ottawa, New York), potom na olympijských hrách v Nagane a naposledy pred rokom na MS dvadsiatok vo Winnipegu. Na ktoré podujatie najradšej spomínate?
"Na bronzový vlaňajšok vo Winnipegu s trénerom Jánom Filcom, ktorý je dnes už v seniorskom áčku. Na seniorskom Svetovom pohári 1996 Slovensko doplatilo na zvýrazňovanie európskeho hľadiska. V Nagane som, žiaľ, veľa práce nemal, lebo Slovensko sa nekvalifikovalo do hlavnej fázy olympijského turnaja."
Aká je vaša predstava o ďalšej spolupráci s našou reprezentáciou. Pôjdete aj na najbližšie MS do ruského Sankt Peterburgu?
"Sme tak dohodnutí. Ján Filc ma vyhľadal vo Vancouveri ešte pred vlaňajším šampionátom dvadsiatok, ktorého prípravu mal do detailov premyslenú. Zhodli sme sa na filozofii práce. Mojou úlohou pri slovenskom tíme je pomôcť v oblasti kondičnej prípravy, hlavne aplikáciou najnovších poznatkov športových vied. Druhá spočíva v diplomatickej sfére. Počas pôsobenia pri tíme Canucks som spoznal mnoho ľudí z NHL vrátane generálnych manažérov, čo môže Slovensku pomôcť najmä z pohľadu blížiacich sa olympijských hier v roku 2002 v Salt Lake City."
Počas letného sústredenia pred Tatranským pohárom boli pre niektorých hráčov novinkou naoko čudné cvičenia na nafukovacích balónoch, balančných doskách a rôznych diskoch. O čo išlo?
"O rozvoj koordinačných schopností, ktoré limitujú špeciálnu športovú výkonnosť v takom dynamickom a rýchlom športe, akým je súčasný hokej. Ide o zlepšenie komunikácie medzi svalom a centrálnym nervovým systémom. Priemerne sa využíva na 70 percent. Špeciálnymi cvičeniami sa dá zvýšiť na 72 až 76 percent. To môžu byť tie rozhodujúce stotinky v gólovej šanci, v ktorej sa lepšie presadí hokejista s vyššou úrovňou nervovo-svalovej komunikácie, teda rýchlejšiou cestou od svalu do príslušného centra a naopak."
Ako vyznieva slovenský hokejový somatotyp v porovnaní so zámorským?
"Prednosťou je tvorivosť, schopnosť efektívne zakončiť a rýchlejšie využiť chybu súpera. Potvrdzuje to nárast špičkových hráčov slovenského pôvodu v NHL. Pred pár rokmi boli traja-štyria, dnes ich je vyše desať. Silnou stránkou slovenského hokeja je aj úroveň trénerov, predovšetkým ich taktická a technická výbava."
V prenose vedeckých poznatkov do praxe, najmä z aplikovaných lekárskych disciplín, to však v slovenskej praxi nie je bohviečo.
"Hm, tiež vidím najväčšie nedostatky v kondičnej oblasti a optimálnych rehabilitačných postupoch, kde naozaj viazne aplikácia najnovších poznatkov. Ale podobné problémy sú aj v niektorých zámorských kluboch, dokonca na úrovni NHL. Pritom často nejde o veci, ktoré si vyžadujú náročné materiálno-technické vybavenie."
Vo Vancouveri ste mali v roku 1994 v rukách multimiliónové koleno superhviezdy Pavla Bureho, ktorý bol vtedy po komplikovanej operácii kolena. Dnes Bure žiari v tíme Švehlovej Floridy. V súčasnosti sa podieľate na individuálnej príprave hráčov ako Jágr, Šlégr, Straka.
"Sú to všetko profíci, ktorí dobre vedia, že investície do svojho pohybového aparátu sa im vrátia vo zvýšení výkonnostného potenciálu, a všetko vyústi do vyššieho kontraktu. Inými slovami, dobre si uvedomujú, akú hodnotu má každý sval, kĺb, šľacha a ich optimálna regenerácia. Buremu pri operácii predného skríženého väzu v kolene museli tkanivo nahradiť z inej časti tela a mimoriadne náročná bola preto rehabilitácia. Jágr ťaží z fyzického potenciálu, ktorý získal v mladosti. Aj nekonečným drepovaním. V súčasnosti je maximálny čas na ľade, preto je dôležité udržiavať jeho aparát vyvážený bez porúch. Teší ma, že o letný kemp na Slovensku, ktorý by mal byť podobný, aký sme robili vlani s Čechmi v Mariánskych Lázňach, prejavil najnovšie záujem aj Peter Bondra, ku ktorému sa zrejme pridajú ďalšie slovenské hviezdy z NHL." VOJTECH JURKOVIČ