NBS opätovne odmietla špecifikovať, aký objem z jej rezerv bolo na intervenciu použitý. Podľa informácií denníka SME však nešlo o vysoký objem peňazí. "Zásah centrálnej banky považujem skôr za psychologickú intervenciu. Pre banky a subjekty operujúce na trhu s korunou je to doposiaľ najvýznamnejší signál vo vzťahu ku konkrétnej úrovni výmenného kurzu koruny," povedal pre denník SME Branislav Matušek z dílingu ING Barings. Zásahy centrálnej banky na trhu sú podľa neho dôležité nielen pre obchodníkov špekulujúcich na výkyve kurzu meny, ale pozitívny efekt majú aj na celkovú likviditu na devízovom trhu.
K intervencii NBS proti korune došlo aj napriek tomu, že od jej minulotýždňových zásahov nedošlo prakticky k žiadnej zmene jej výmenného kurzu voči referenečnej mene euro. Centrálna banka v tejto súvislosti oficiálne nevydala do večerných hodín žiadne vysvetlenie svojho kroku. Svoje minulotýždňové zásahy na trhu s korunou pritom NBS vysvetlila snahou o "zníženie volatility výmenného kurzu koruny". V prospech intervencií NBS proti nadmernému posilneniu kurzu koruny a udržanie jej súčasnej úrovne sa včera vyslovil aj podpredseda vlády SR pre ekonomiku Ivan Mikloš.
K sústavnému posilňovaniu kurzu koruny dochádza od mája tohto roku, keď NBS musela na devízovom trhu intervenovať s opačným cieľom - zabrániť hlbokému prepadu kurzu koruny. Pod jej posilnenie voči referenčnej mene (euru) sa podpísalo najmä obmedzenie agregátneho dopytu domácich subjektov a následné zníženie pasívneho salda zahraničnoobchodnej bilancie SR. Aj napriek tomu, že NBS svojimi intervenciami utlmuje dynamiku posilňovania koruny, obchodníci s korunou očakávajú v dlhšom časovom horizonte jej ďalšie posilnenie. Dôvodom by mal byť najmä prílev priamych zahraničných investícií, ktoré by priamo zvýšili odolnosť slovenskej ekonomiky voči rizikám v menovej oblasti.