Ako uviedol hovorca Slovnaftu Ľubomír Žitňan, "o termíne definitívneho rozhodnutia, ktorému zo záujemcov umožní vedenie navýšiť základné imanie a vstúpiť tak medzi akcionárov podniku, je zatiaľ predčasné hovoriť". Odmietol sa vyjadriť k otázke, ktoré spoločnosti o akcie Slovnaftu prejavili záujem. Podľa prestížneho britského denníka Financial Times ide o rakúsky OMV, maďarský MOL, holandský Royal Dutch/Shell, nemecký Aral, poľský PKN a niekoľko ropných spoločností z Ruskej federácie. Podľa informácií denníka SME je veľmi nepravdepodobné, že by súťaž vyhral niektorý z ruských záujemcov. Ich solventnosť a prestíž nie sú totiž porovnateľné so západoeurópskymi uchádzačmi. Podľa hovorcu Žitňana "nebude vedenie Slovnaftu zohľadňovať iba jednu stránku", akou by mohla byť napríklad kapitálová primeranosť, ale "do úvahy sa bude brať záujemca a jeho návrh ako celok".
Kapitálový vstup strategického zahraničného investora do Slovnaftu by mal mať dve fázy. V prvej získa partner novou emisiou cenných papierov značný minoritný podiel na základnom imaní spoločnosti, čím súčasný väčšinový akcionár Slovintegra stratí svoju majoritu. Spoločný podiel strategického partnera a Slovintegry by mal dosiahnuť minimálne 67 percent. Tento podiel bude však "oklieštený" o desať percent, ktoré sa Slovintegra zaviazala vrátiť Fondu národného majetku SR. V prípade, že Slovintegra splní sľub, má istotu vyplývajúcu z vládneho uznesenia, že voči nej už nebudú vznesené žiadne požiadavky.
V druhej etape bude môcť nový investor zvýšiť svoj podiel nad päťdesiat percent v prípade, že splní všetky vopred stanovené podmienky z akcionárskej zmluvy.