a Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD). KBC Bank tak zvýšila svoj akcionársky podiel v banke o ďalších 16,67 percentuálneho bodu, do akcionárskej štruktúry EBRD vstúpila aj EBRD, ktorá od slovenskej centrálnej banky odkúpila 7,47-percentný balík akcií.
Za predaj akcionárskej účasti v banke slovenská strana získa podľa predsedu vlády Mikuláša Dzurindu "od 17 do 18 miliárd korún". KBC tak spolu s EBRD odkúpila minoritný podiel v banke za takmer rovnakých podmienok ako v prípade získania efektívnej kontroly od českých akcionárov (66 percent v prípade KBC). Podľa guvernéra Národnej banky Slovenska Mariána Juska bude celkový príjem za predaj jej podielu v ČSOB predstavovať okolo 400 mil. eur. Približne 175 mil. eur zaplatí EBRD, zvyšnú časť uhradí belgická KBC Bank. Prvý muž centrálnej banky pripomenul, že v predaj jej podielu v ČSOB nebude mať žiadny vplyv na trh so slovenskou korunou. "Na (devízový) trh sa to nedostane," ubezpečil novinárov M. Jusko. Vylúčil tak možnosť deformácie na trhu so slovenskou korunou v súvislosti s predajom jej podielu v banke zahraničnému investorovi v tej podobe, akú pred niekoľkými mesiacmi zažila česká koruna. Práve špekulácie o tom, že belgická banka bude české koruny nakupovať na medzibankovom trhu, "vyhnali" korunu na rekordne silné úrovne. Podľa M. Juska bude čistý zisk z predaja slovenského podielu v ČSOB predstavovať asi 16 mld Sk, teda menej, ako avizoval premiér Dzurinda. "Časť výnosov (z predaja) bude použitá na úhradu nákladov NBS spojených s jej investíciou do ČSOB," vysvetlil prvý muž centrálnej banky.
Súčasťou dohody o predaji slovenského podielu v ČSOB je aj osobitná zmluva o revolvingovom úvere medzi Ministerstvom financií SR a samotnou bankou. ČSOB má na základe tejto zmluvy nárok požiadať rezort financií o úver neprevyšujúci 10 mld Sk. "Podmienkou (získania úveru) je dohodnutý časový harmonogram. ČSOB môže požiadať MF o poskytnutie úveru päť dní pred jeho čerpaním. Úver je úročený trojmesačným BRIBOR-om (medzibankovou úrokovou sadzbou)," zdôraznila šéfka rezortu financií Brigita Schmögnerová. Do zajtrajšej schôdzky vlády odmietla akékoľvek špekulácie o tom, ako štát naloží s takto získanými finančnými prostriedkami.