MACAO (REUTERS, kos) - Portugalsko sa včera tesne pred polnocou miestneho času rozlúčilo s Macaom prípitkami a poéziou. Macao, prvá aj posledná európska kolónia v Číne, sa tak po 442 rokoch vrátilo pod čínsku správu. Deň pochmúrnych rozlúčok poznamenal policajný zásah proti asi 40 príslušníkom sekty Fa-lun-kung, ktorá je v Číne postavená mimo zákona, v Macau je však ešte stále legálna. Polnočný návrat opäť priblížil Peking k naplneniu sna o jednotnej Číne. Macao sa do čínskych rúk vracia len necelé tri roky po tom, ako Veľká Británia vrátila Číne svoju kolóniu Hongkong. Aby sa sen stal skutočnosťou, musí Peking ešte získať späť aj odtrhnutý Taiwan. Polícia odvliekla spred najväčšieho kasína v Macau príslušníkov sekty Fa-lun-kung, ktorí pokojne meditovali. Polícia zakročila, aby predišla narušeniu odovzdávacej ceremónie. Návrat Macaa pod čínsku správu sa odohral za účasti čínskeho a portugalského prezidenta Ťianga Ce-mina a Jorgeho Sampaia. Polícia neskôr nasadila 12 príslušníkov sekty na trajekty plávajúce na blízky Hongkong, nebolo však jasné, aký osud čaká ostatných zadržaných. Pohraničníci prísne strážili hranice, aby zabránili príchodu čínskych disidentov a prominentného hongkonského aktivistu Franka Lua. Lu sa chcel dostať do Macaa, aby odovzdal Ťiangovi petíciu, v ktorej žiada prepustenie približne 5000 väznených disidentov v Číne.
Predstavitelia organizácií na ochranu ľudských práv kritizovali fakt, že v priebehu posledných štyroch dní predstavitelia Macaa zadržali a deportovali viacero ľudí. "Toto je veľmi zlý signál pre slobodu názoru a spôsob usporiadania - jedna krajina a dva systémy," povedala hovorkyňa Amnesty International Catherine Baberová. Macao sa vracia pod čínsku správu s vedomím, že na ďalších 50 rokov by si malo zachovať širokú autonómiu. Enkláva si ponechá vlastnú vládu, zákony a životný štýl. Vláda v Pekingu bude mať hlavné slovo v otázkach obrany a zahraničnej politiky. Podobné záruky dostal aj Hongkong, keď ho v roku 1997 Číne vracala Británia. Už vtedy sa používala formulka "jedna krajina, dva systémy". Čínske komunistické vedenie by malo až do roku 2049 rešpektovať v Macau jeho kapitalistické usporiadanie. Príslušníci sekty Fa-lun-kung by mali mať rovnako ako v Hongkongu právo slobodne praktizovať svoj mix budhizmu, taoizmu a duševných cvičení.
Prezident Ťiang Ce-min priletel do Macaa zo susedného mesta Zhuhai, kde boli pripravené jednotky Čínskej ľudovej armády, ktoré mali ešte včera do bývalej portugalskej kolónie vpochodovať. Ťiang v priebehu necelých troch rokov sledoval už druhý návrat európskej kolónie do čínskych rúk. Na rozdiel od Hongkongu nedošlo v prípade Macaa k búrlivým diskusiám. Macao so svojimi 430 tisícami obyvateľov totiž nie je takým významným finančným centrom.
Podvečer stiahli v Macau poslednýkrát portugalskú vlajku. Na taxíkoch a domoch sa objavili červené komunistické zástavy Číny.