Unikátna, 42 centimetrov dlhá lebka jaskynného leva, ktorý žil na území Slovenska v dobe ľadovej, patrí k najväčším skvostom výstavy nazvanej Fauna jaskýň, sprístupnenej v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Tento tvor obýval strednú Európu s ďalšími vyhynutými štvornohými živočíchmi, ako napríklad s medveďom jaskynným, ba dokonca aj s nosorožcom srstnatým a mamutom. Výstava približuje aj terajší jedinečný svet živočíchov a ponúka návštevníkom možnosť zblízka vidieť vzácne živočíchy pozoruhodných tvarov, ktoré dokumentujú prispôsobenie sa večnej tme, nedostatku potravy, obmedzenému kontaktu s vonkajším svetom. Je tu zastúpenie od niekoľkomilimetrových roztočov a chvostoskokov až po netopiere. Dokumentujú veľmi zložitý a dômyselný potravinový reťazec živočíchov, ktoré jestvujú v podzemí. Okrem trojrozmerných exponátov rôznych skamenelín sú prezentované aj makro- a mikrofotografie dnešných obyvateľov podzemia, ktoré zhotovili jaskyniari - zoológovia zo Slovenska a z Hercegoviny. Ako uviedla zoologička múzea v Liptovskom Mikuláši Eva Janíková, poslaním výstavy je nielen poukázať na nevšedný život, ktorý jestvoval a jestvuje v jaskyniach, ale aj vychovávať ľudí k ochrane tohto sveta. Preto vstupovať do nesprístupnených podzemných labyrintov by mali iba odborníci. Výstava, ktorú pripravilo múzeum v spolupráci s Východoslovenským múzeom v Košiciach, potrvá do konca januára budúceho roka. (TASR)HUDBA NA HRADE
V nedeľu sa o 17.00 h uskutoční v Hudobnej sieni Bratislavského hradu vianočný koncert - posledný z cyklu komorných koncertov Hudba na Hrade. Vystúpia na ňom mladí umelci Jana Pastorková (soprán), Petra Noskaiová (mezzosoprán), Agnesa Ferienčíková (čembalo, organ) a Juraj Kováč (viola da gamba). Zaznie inštrumentálna a vokálna tvorba obdobia baroka, diela majstrov C. Monteverdiho, P. Eszterházyho, A. Scarlattiho, D. Scarlattiho, D. Buxtehudeho a vianočné piesne A. Michnu z Otradovic. Koncert pripravilo Hudobné centrum v spolupráci so Spolkom koncertných umelcov pri Slovenskej hudobnej únii a Hudobným múzeom Slovenského národného múzea. Predaj vstupeniek je hodinu pred začiatkom koncertu priamo na mieste konania. Vstup je cez Viedenskú bránu.
SPEV A TANEC NA VIANOČNÝCH TRHOCH
Hlavným ťahákom tohtoročného programu Vianoce ‘99 je predvianočný víkend. Na Hlavnom námestí vystúpi dnes napríklad Jana Kocianová a Ouartett Stana Herka, folklórny súbor Lipa, program bude moderovať Bibiana Ondrejková. Nazajtra je pripravené Gajdošské združenie, vokálna skupina Sklo, detský folklórny súbor Kobylka či Bratislavský folkový orchester, ako modrátorka vystúpi Zuzana Vačková-Rogelová. Ako informoval riaditeľ mestského kultúrneho strediska Pavol Schwarz, počas 28 dní sa na bratislavskom Hlavnom námestí predstavilo takmer osemdesiat jednotlivcov a súborov v rámci kultúrnych a spoločenských podujatí pod spoločnou hlavičkou Vianoce ‘99. Podujatie organizujú už tretí rok, pričom do programu zapájajú detské súbory zo základných, z cirkevných a z umeleckých škôl.
LAUDATE DOMINUM ‘99
Na nedeľu pripravilo Hudobné centrum ďalší z cyklu koncertov LAUDATE DOMINUM 1999 v rámci Roka kresťanskej kultúry na Slovensku. Na koncerte bude účinkovať sopranistka Simona Šaturová a komorný súbor z Viedne Wiener Barocksolisten v zložení Alexander Krins (husle), Judith Krins (husle), Walter Waidosch (viola da gamba) a Anton Gansberger (čembalo). Na programe je tvorba skladateľov baroka a klasicizmu - A. Corelli, C. Monteverdi, H.I.F. Biber, J. Haydn, W. A. Mozart, G. F. Händel. Koncert sa začína o 15.30 h v Evanjelickom kostole na Legionárskej ulici. Vstup je voľný.
TURNÉ CENACOLA SA SKONČILO V LEVICIACH
Poslednou zastávkou členov talianskej katolíckej komunity Cenacolo, ktorej členovia prednášajú mladým ľuďom o živote vo svojej komunite, a najmä o nebezpečenstve drogovej závislosti pre mladého človeka, boli Levice. Veľkú časť svojho vystúpenia pred žiakmi levických základných a stredných škôl venovali ich oboznámeniu so životom v spoločenstve a spôsobom, akým sa doň dostali. Turné po Slovensku začali 4. decembra a odvtedy navštívili trinásť miest, medzi nimi aj väznicu v Leopoldove. Ich komunita, založená v roku 1983 rehoľnou sestrou Elvírou, má dnes 27 bratstiev po celom svete a spolunažíva v nej približne šesťsto dievčat a chlapcov.
(TASR, r)