r poskytol denníku SME a Rádiu Twist.
NATO bude o ďalších uchádzačoch rozhodovať na summite v roku 2002. Kedy sa môžu stať členmi NATO ?
"Summit sa bude konať na konci roka 2001 alebo začiatkom roka 2002 a na ňom zrejme príde k pozvaniu. Ďalší rok budú trvať rokovania o vstupe a zhruba ďalšie dva roky môže trvať proces ratifikácie vo všetkých 19 parlamentoch členských krajín."
Stretli ste sa s viacerými slovenskými vysokými predstaviteľmi. Máte pocit, že dokážu doviesť Slovensko do NATO?
"Viaceré stretnutia s politikmi v parlamente na mňa urobili výborný dojem. Stretol som sa aj s prezidentom. Je vstupu do NATO oddaný. Bude však treba viac osvety o NATO a EÚ. Podpora verejnej mienky po kríze v Kosove je príliš nízka. Politickí lídri by mali začať čo najskôr vysvetľovať ľuďom, o čom sú tieto vzťahy, a požiadať ich o podporu."
Dvaja z troch najvyšších predstaviteľov štátu sú bývalí predstavitelia komunistickej strany. Myslíte si, že títo ľudia môžu skutočne chcieť vstúpiť do NATO?
"V Amerike radi hovoríme o náprave hriešnikov. Postkomunizmus je zaujímavý a kontroverzný fenomén vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy. Nemyslíme si, že keď ľudia zmenili názor, bola to zlá myšlienka."
Myslíte si, že by slovenskí politici mohli zdvihnúť verejnú podporu vstupu do NATO?
"Som úplne šokovaný pesimizmom a skepticizmom, ktorý vládne v strednej Európe a stáva sa ľudovým programom. Väčšina ostatných uchádzajúcich sa krajín by si veľmi rada vymenila problémy so Slovenskom. SR má výbornú pozíciu, ale dokázať to musí sama."
MATÚŠ KOSTOLNÝ