Každá zmena vyvoláva zvyčajne nedôveru u všetkých zúčastnených. Dôležitým predpokladom zavedenia nového pracovného režimu je predovšetkým prekonať bariéry na strane vedúcich, odborov a pracovníkov. Podnikové vedenie má spravidla najväčšie obavy z väčšej samostatnosti pracovníkov a náročnejšej organizácie práce. V mnohých prípadoch sú ľudia chápaní ako jeden z výrobných faktorov, ich potenciál sa nevyužíva a zmena prevažujúceho autoritatívneho štýlu vedenia je veľmi zložitou záležitosťou.
Zamestnanci a odborový orgán ako ich reprezentant musia byť dobre zoznámení predovšetkým s tými efektmi flexibilnej pracovnej doby, ktoré môžu zlepšiť postavenie podniku na trhu a zabezpečiť jeho väčšiu stabilitu. Aj tu platí, že čo je výhodné pre podnik, malo by byť výhodné aj pre jeho zamestnancov.
Rozšírenie flexibilných režimov by prinieslo zaujímavé efekty. Z hľadiska humanity je treba od nových režimov vyžadovať, aby nemali negatívne účinky na zamestnanosť, nezvyšovali pracovnú záťaž, nezhoršovali možnosti využitia voľného času a neznižovali zárobok (r)