stôl. Neočakávane sa parlamentné strany okrem SMK vystriedali v Prezidentskom paláci krátko pred vymenovaním sudcov Ústavného súdu. Denník SME preto zaujímalo, či prezident týmito stretnutiami chce udávať tempo politickému dianu a ponúkať vlastnú politickú agendu. Spýtali sme sa tiež, či to skôr nepatrí na pôdu parlamentu a vlády.
RUDOLF SCHUSTER, prezident: "Vy v denníku SME máte svoj názor. Píšete denne o tom a, samozrejme, nesúhlasíte s mojím názorom. Nesúhlasíte ani s tým, že som bol zvolený, že som bol nedobre zvolený. To je vaša vec. Vy v tom pekne pokračujte, nebudem vám brániť. Máme demokraciu. Nebráňte však ani vy mne v tom, čo robím. Robím to z presvedčenia, že robím dobre pre Slovensko a nerobím dobre pre seba. Nemyslím to tak, ako ste to povedali v otázke. Ak to chce niekto chápať inak, tak tvrdím, že neovplyvňujem nikoho zlým smerom. Je dobré, ak budeme všetci informovaní, aj obyvatelia, ale aj ja, keď nechodím na vládu. Nemám možnosť chodiť na vládu. Myslím, že mám právo vyžadovať informácie od členov vlády. Ak by odmietli prísť informovať ma, aj toto budem akceptovať."
VOJTECH TKÁČ, HZDS: "Sú evidentné snahy nerokovať - napríklad KDH s HZDS. Na úrovni parlamentu sa tiež absolútne nediskutuje. Asi na desať vystúpení opozičných poslancov evidujem jedno vystúpenie koaličného poslanca. Koalícia ani len nereaguje na to, čo kritizujeme. Preto chceme okrúhly stôl s podporou prezidenta, aby sa jasne povedalo, aké je postavenie opozície v politickom systéme."
MÁRIA SABOLOVÁ, nezávislá poslankyňa: "Prezident sa správa, ako keby bol predstaviteľom výkonnej moci. Poznám jeho správanie aj počas piatich rokov v samospráve a myslím si, že jeho iniciatívy idú nad rámec kompetencií hlavy štátu. Môže viac skomplikovať život tejto vláde, ako pomôcť k stabilizácii."
FRANTIŠEK ŠEBEJ, DS: "Prezident si môže pozvať na rokovanie, koho chce. Médiá to interpretujú. Prezident sa snaží byť prítomný na politickej scéne, ovplyvňovať ju viac-menej svojím spôsobom." (sp)