dolárov. Podľa Jeľcinovho poradcu pre otázky zahraničnej politiky Sergeja Prichoďka, citovaného agentúrou Interfax, sa ruské a čínske spoločnosti exportujúce zbrane dohodli na predaji stíhačiek typu Suchoj Číne krátko pred návštevou Jeľcina. Ruský vodca využil návštevu na získanie podpory Pekingu pre to, čo označil za potrebu protiváhy údajným snahám USA o získanie globálneho dominantného postavenia. Získal tiež podporu Číny pre ruskú vojenskú kampaň v Čečensku. Istý predstaviteľ ruského ministerstva obchodu, ktorý si želal zostať v anonymite, prezradil, že kontrakt predpokladá dodávku niekoľkých desiatok moderných stíhacích lietadiel.
Podľa oznamovacích prostriedkov už Rusko dodalo Číne od roku 1992 vyše 70 stíhačiek Su-27 a v roku 1996 jej predalo licenciu na výrobu ďalších 200 lietadiel. Čína nakúpila tiež pestrú paletu ruských rakiet, ponoriek a torpédoborcov za mnoho miliárd dolárov a stala sa tak najväčším zákazníkom chorľavého ruského zbrojárskeho priemyslu. Rusko predalo Číne aj osem vrtuľníkov Ka-27 a Ka-29 v námornej verzii, ktoré sa stanú súčasťou výzbroje torpédoborcov.
DJINDJIČ REZIGNUJE
Významný srbský opozičný predák Zoran Djindjič včera oznámil, že začiatkom budúceho roka odstúpi z funkcie predsedu Demokratickej strany (DS). Podľa belehradskej agentúry BETA urobí tento krok zrejme na výzvu miestneho výboru DS, ktorý mu pripomenul sľub, že rezignuje, ak opozícia nedokáže prinútiť juhoslovanskeho prezidenta Slobodana Miloševiča do konca roka odstúpiť z funkcie. V správe sa uvádza, že Djindjič zrejme súhlasil s odchodom za podmienky, že bude môcť vymenovať svojho nástupcu. Djindjič je predsedom strany od roku 1993.
VYŠE 5000 ČÍNSKYCH VÄZŇOV SVEDOMIA
Vyše 5000 väzňov svedomia zadržiavajú čínske úrady v pracovných táboroch a mnohých z nich väznitelia mučia, pretože sa odmietajú priznať k obvineniam. Uviedlo to včera hongkonské Informačné stredisko pre ľudské páva a demokratické hnutie v Číne. Členovia zakázanej Čínskej demokratickej strany včera pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv zaslali otvorený list komunistickému vedeniu s výzvou, aby plnilo záväzky plynúce z podpisu medzinárodných dohôd o ochrane ľudských práv, aj keď ich parlament ešte neratifikoval. Autori listu žiadajú tiež prepustenie všetkých politických väzňov vrátane niekoľkých vodcov strany, ktorej úrady v júnu 1998 odmietli dať povolenie na činnosť.
V ULSTERI O ODZBROJENÍ
Protestantskí extrémisti z organizácie Bojovníci za slobodu Ulsteru (UFF) začali včera rozhovory o odzbrojení, ktoré sú predpokladom na posilnenie mieru v Severnom Írsku. Päť členov UFF sa stretlo na zámku Stormont s predsedom medzinárodnej komisie pre odzbrojenie Johnom de Chastellain. Rokovanie sa uskutočnilo päť dní po tom, ako o zložení zbraní začala vyjednávať tiež Írská republikánska armáda (IRA).Podľa mierovej dohody, ktorú uzavreli minulý rok cez veľkonočné sviatky, sa majú severoírski extrémisti zbaviť svojich zbraní do 22. mája 2000.
300 000 KUBÁNCOV PROTI USA
Asi 30 000 ľudí sa podľa oficiálnych údajov vo štvrtok popoludní miestneho času zúčastnilo na protestnom pochode pred diplomatickou misiou USA v kubánskej metropole Havane. Podľa agentúry Reuters to bola zatiaľ najväčšia protiamerická demonštrácia na Kube usporiadaná v súvislosti so sporom o šesťročného kubánskeho chlapca Eliána Gonzáleza. Elián prežil spolu s dvoma Kubáncami stroskotanie lode, na ktorej sa tiež plavila do USA i jeho matka a otčim, ktorí sa aj s ďalšími deviatimi utečencami utopili. Kubánska vláda, ktorá podporuje žiadosť chlapcovho otca, žiada Eliánov návrat na ostrov.
(ČTK)