Raketovým štartom kariéry ste si zároveň na seba uplietli bič. Po zlate na olympijských hrách v Atlante 96 a ďalších dvoch tituloch majstra sveta sa môže niekomu vaša tohtoročná bilancia máliť. Na septembrových MS v španielskom Seu d‘Urgell "iba" bronz, vo Svetovom pohári "iba" 2. miesto. Najcennejší je tak nepochybne postup na budúcoročnú olympiádu v Sydney. Ako vnímate uplynulú sezónu vy?
"Ani sklamanie, ani nadšenie. Sezóna nebola zlá, jazdil som dobre, teda dosť rýchlo, no doplácal som na chyby, resp. chybičky, ktoré niekedy nemuseli byť."
Prenasleduje vás v tejto súvislosti nejaký okamih, chyba či "ťuk" do bránky, ktorý vás výnimočne mrzí?
"Nie, žijem prítomnosťou a v budúcnosti by som sa rád vyvaroval tých niekoľkých chybičiek, ktoré ma v uplynulom roku stáli najvyššie umiestnenie."
Fantázia pracuje aj v športovej psychológii. Podľa nej najväčší favoriti - a vy ste ako obhajca z Atlanty č. 1 - zvyknú v predolympijskej sezóne zahmlievať skutočnú formu rozpačitými výsledkami. Aby uspali konkurenciu.
(Smiech.) "Naozaj nie, do každých pretekov som išiel s cieľom dosiahnuť maximum."
Ale v priebehu sezóny ste trochu experimentovali s materiálom, menili ste pádlo, upravovali loď. Risknete to aj v olympijskej sezóne?
"Nie, prešiel som od holandského pádla na české, s ktorým som spokojný. Ani na lodi z dielne Reného Vajdu by sa už nemali diať zásadné zmeny."
V závere sezóny vás prenasledovali streptokoky, kvôli ktorým ste vynechali aj klubové majstrovstvá Európy na rodnom kanáli v Liptovskom Mikuláši. Ste už zdravotne v poriadku?
"Áno, po preliečení som cestoval na sústredenie do Austrálie úplne zdravý a oddýchnutý. To je najdôležitejšie."
Vaša opálená tvár prezrádza, že na austrálskom sústredení, z ktorého ste sa práve vrátili, vám počasie prialo. Ako sa vám pozdávala nová olmypijská trať v Penrithe?
"Za mesiac sme toho v Austrálii natrénovali dosť, zväčša v príjemnom teple, i keď boli aj výkyvy v počasí. Olympijský kanál je technicky náročný, voda poriadne divoká. Bránky sme si stavali do najrôznejších kombinácií, aby sme boli pripravení na všetko."
Stretli ste sa tam aj s českým konkurentom Lukášom Pollertom. S olympijským víťazom z Barcelony ‘92 nebýva nuda.
"Zažili sme aj kopec zábavy. Napríklad keď sme pri ťažších kombináciách polonaschvál vyváľali vo vode Eskimákov a tak."
Váš manažér Richard Galovič, ktorý spolupracuje ako kondičný tréner aj so slovenskou tenisovou jednotkou Karolom Kučerom, pre vás v priebehu tohtoročného Wimbledonu vybavil suvenír od vtedy aktuálnej svetovej tenisovej jednotky…
"Biele tenisky Nike s vlastnoručným autogramom Američana Peta Samprasa už mám doma v skrinke. Milá a cenná trofej."
Ako strávite sviatky na prelome milénia?
"Chystám sa prvýkrát v živote na lyžovačku do Álp."
VOJTECH JURKOVIČ