Aj napriek tomu, že v krajinách subsaharskej Afriky žije iba 4,8 percenta svetovej populácie, pripadá na túto časť sveta až 23,3 milióna zo súčasných 33,6 milióna nositeľov vírusu HIV. Vyplýva to z najnovších štatistík OSN, zverejnených pri príležitosti nedávneho dňa boja proti AIDS. Choroba, ktorá už dávno dosiahla pandemické rozmery, dnes nie je pre africký kontinent len medicínskym problémom. Stále viac sa o nej hovorí najmä v súvislosti so sociálnymi a demografickými otázkami.
Už dnes je isté, že všetky katastrofické scenáre v súvislosti s preľudnením kontinentu bude potrebné výrazne korigovať. Priemerný vek v Zambii v súvislosti s AIDS klesol za posledné desaťročie z 56 na dnešných 37 rokov. AIDS je rozšírený najmä vo východnej a v južnej Afrike, ale postupne preniká aj na západné pobrežie. Zatiaľ čo v najpostihnutejších krajinách zasiahol už takmer štvrtinu obyvateľstva, v západoafrickej Nigérii - ktorá je najľudnatejším štátom kontinentu - sa jeho výskyt pohybuje "iba" na úrovni 5,6 percenta. Toto číslo by sa však o tri roky mohlo takmer zdvojnásobiť. AIDS ako príčina smrti predbehol v Afrike už aj maláriu. Na jej následky zomrelo v minulom roku viac ako milión ľudí, pričom AIDS si vyžiadal takmer dvojnásobný počet obetí.
"V dôsledku pandémie sa zo subsaharskej Afriky stávajú doslova vražedné polia," priznáva s trpkosťou v hlase Dr. Peter Piot, výkonný riaditeľ UNAIDS, agentúry OSN na boj s chorobou. Priam alarmujúci je rýchly nárast počtu detí, ktoré v dôsledku AIDS strácajú jedného alebo oboch rodičov. V niektorých afrických krajinách ich podiel prekračuje už dnes 10 percent. "Do neba rastúce údaje v štatistikách o počte AIDS-sirôt ničia tradičný africký rodinný systém," konštatuje Piot. Choroba totiž najsilnejšie zasahuje prakticky jedinú ekonomicky činnú generáciu - ľudí v produktívnom veku, ktorí sa starajú o svoje deti aj o starých rodičov. Bremeno živiteľov rodiny sú tak nútené preberať na svoje plecia čoraz častejšie deti. Mnohé z nich sú odkázané na krádeže alebo prostitúciu, čo vyvoláva efekt začarovaného kruhu bez akejkoľvek perspektívy. Podľa niektorých odborníkov je dnes Afrika už natoľko poznačená chorobou, že aj prípadné okamžité zastavenie jej ďalšieho šírenia by sa pozitívne prejavilo až po rokoch, možno po celých desaťročiach.
Za uplynulý rok pribudlo len v tejto časti sveta viac ako pol milióna detí do 15 rokov infikovaných HIV. Približne 90 percent bolo nakazených vírusom už pri príchode na tento svet. Pre porovnanie - najproblematickejšou európskou krajinou v tomto smere je Rumunsko, kde je zaznamenaných 8700 prípadov infikovaných detí. Na situáciu upozorňuje aj posledná hodnotiaca správa EÚ. Pod toto číslo sa podpísala najmä zlá lekárska starostlivosť o deti v sirotincoch počas Ceausescovej éry. Agentúra Reuters však upozorňuje na to, že v posledných rokoch začal podstatne stúpať aj počet novonarodených detí, infikovaných matkami pred pôrodom alebo počas dojčenia.
JURAJ KITTLER