"Na oboch stranách sa vyprázdnila jedna utópia. V Česku presvedčenie o ich triumfe, premiantstve a výnimočnosti. Padol Klaus a bolo po všetkom. Na Slovensku to bola národná utópia: politici založili národný štát, ale zase rýchlo vznikol pocit - No dobre, a čo teraz?"
Fedor Gál polovážne povedal, že Slovensko malo na Mečiara šťastie, pretože sa pod ním naučilo vzdorovať. Súhlasíte?
(Smiech.) "Možno by som to až takto nepovedal, ale je fakt, že tá skúsenosť prinútila ľudí na Slovensku vniesť do demokratickej transformácie druhý dych."
Keď bude Slovensko v Helsinkách prizvané medzi kandidátov na rozširovanie EÚ, bude to významný signál alebo prázdne gesto, keďže budú zrejme prizvaní skoro všetci?
"Od berlínskej schôdzky, keď každý člen EÚ obhajoval hlavne seba, sa situácia určite pohla k lepšiemu. Bola tu vojna v Kosove a je tu nová Európska komisia s Prodim na čele. Práve pri tej vojne si všetci uvedomili, že nie je možné starať sa len o svoje dotácie a prizerať sa tým vonku, ako sa im darí s transformáciou. Európski politici na príklade Kosova pochopili, že potom stojí riešenie problému oveľa viac. Prodi nedávno povedal, že len rekonštrukcia Kosova bude stáť 35 miliárd ECU. Na tieto argumenty nová Európska komisia dobre počuje."
Čo to znamená pre Slovensko?
"Slovensko nerozhodne, kedy bude prijaté, ale rozhodne, kedy bude pripravené. A na prvú várku môže byť pripravené súčasne so svojimi susedmi. To vidím niekde okolo roku 2005."
ŠTEFAN HRÍB
DANIEL BÚTORA
(Celý rozhovor s Jacquom Rupnikom vychádza v novom čísle týždenníka Domino fórum.)