Likvidita na trhoch postupne začala klesať, čo bolo citeľné na spreadoch a odrazilo sa to aj na pohyboch v rámci jedného dňa. Euro počas dňa opätovne atakovalo hranicu 1,0040 USD/1 EUR, ale opätovne táto hranica nebola prekonaná. Neskôr sa dostalo až na 1,0110 USD/1 EUR, avšak prudké predaje udržali euro pod touto úrovňou. Neustále sa však objavovali obavy z toho, že Európska centrálna banka bude intervenovať v neprospech eura, čo iba zvyšovalo nervozitu na trhu. V priebehu dňa boli zaznamenané nákupy eura voči americkému doláru zo strany nemeckej Bundesbanky, ale neskôr bola zverejnená správa o tom, že to bolo iba z komerčných dôvodov.
Voči japonskému jenu euro najprv posilnilo na úroveň 104,00 JPY/1 EUR, a to viackrát počas dňa. Prudká volatilita však zapríčinila testovanie aj na nižších hodnotách smerom k 102,4 JPY/1 EUR. Dolár voči japonskému jenu neprekonal ani počas včerajšieho dňa hranicu 103,00 JPY/1 USD, čo bolo opätovne spôsobené informáciami o prítomnosti japonskej centrálnej banky na trhu. Sterilizácia predaných jenov po intervencii však opätovne vyvolala projenovú náladu a dolár opätovne poklesol na úroveň 101,90 JPY/1 USD.
Posilňovanie amerického dolára sa voči japonskému jenu neprejavilo zásadnejšie ani po vyhláseniach amerického ministra financií Lawrenca Summersa. Podľa jeho názoru je silný dolár ešte stále v národnom záujme Spojených štátov. Neskôr uviedol, že vývoj na finančných trhoch je veľmi pozorne sledovaný. O otázke, že či vývoj výmenných kurzov konzultoval s inými predstaviteľmi členských krajín G 7, sa odmietol vyjadriť.
Česká koruna oscilovala v pásme od 35,980 CZK/1 EUR až po hodnotu 36,100 CZK/1 EUR. Opätovne sa trhu nepodarilo výraznejšie prelomiť hranicu 36,000 CZK/1 EUR. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)