vyprovokoval Bank of Japan k sérii predajov japonskej meny. Tento krok však minul želaný účinok a zostal viac-menej nepovšimnutý. Podľa analytikov je parita na krose eura voči doláru celkom pravdepodobná a dosiahnutie rovnosti kurzov na všetkých troch krosoch, teda jeden dolár za euro, sto jenov za dolár a sto jenov za euro, je tiež celkom možné. Neskôr euro voči doláru oslabilo na nové minimum na 1,0040 USD/1 EUR a voči jenu na 102,20 JPY/1 EUR.
Predstavitelia Európskej jedenástky sa počas včerajšieho dňa zmohli iba na celkom neutrálne vyhlásenia, ktoré pokles výmenného kurzu eura nestabilizovali. Podľa ich názoru by Európska centrálna banka mala zasiahnuť až vtedy, ak finančné trhy stratia dôveru v euro. Otázkou zostáva, kedy tento okamih nastane a ako bude rozoznateľný, pretože približne 14-percentný pád eura voči doláru a odchod investorov z európskych aktív späť do amerických o veľkej dôvere nesvedčí. Posilnenie eura neprišlo ani po tlačovej konferencii prezidenta Európskej centrálnej banky Wimom Duisenbergom. Trhy očakávali zásadné vyhlásenia, avšak tie neprišli. Euisenberg iba skonštatoval skutočnosť, že po zvýšení úrokových sadzieb došlo k podstatnému poklesu volatility na trhu bondov denominovaných v eure.
Pozornosť sa opätovne sústredila na Poľsko, kde svoje vystúpenie avizoval minister financií Lešek Balcerowicz. Malo sa týkať jeho budúcnosti. Poľský zlotý po tom, ako prezident Kwasniewski vetoval časť daňovej reformy predkladanej práve ministrovi financií, začal oslabovať a neskôr dosiahol na úrovne v depreciačnej časti fluktuačného pásma. Zlotý atakoval hranicu 1,6 % od centrálnej parity. Česká koruna bola v priebehu dňa obchodovaná iba v úzkom pásme od 36,00 CZK/1 EUR po 36,120 CZK/1 EUR. BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)