Vedeli ste teda, že aparát KDH financuje TV COM?
"Vyhlásenie V. Palka je snahou o odpútanie pozornosti od podstaty problému. V KDH sa všeobecne vedelo, že tajomníci KDH sú zamestnancami firmy TV COM. O tom vedel v KDH každý. Nijako to nesúvisí s problematikou financovania firmy TV COM."
Prečo sa to vyšetruje až teraz, keď sa o tom vedelo už dávno?
"Treba sa opýtať tých, ktorí to prešetrujú. Nemal som dôvod myslieť si, že dochádzalo k nejakej trestnej činnosti, preto som to neoznamoval. Ak sa to ukazuje ako politicky citlivá vec, ktorá sa objavuje v médiách, tak je logické, že príslušné orgány musia preveriť, či bol porušený zákon."
Podľa Palka je to odveta za postoje KDH pri vyriešení korupčného škandálu na ministerstve dopravy, po ktorom ste odstúpili z ministerskej funkcie. Stojíte za touto odvetou spolu s premiérom ako oponenti J. Čarnogurského?
"Je to nehorázny výmysel. Na ministerstve žiadny korupčný škandál nebol. Nijako to nesúvisí so mnou a ani s premiérom, pretože sme o financovaní nikdy nerokovali. Pán Palko sa namiesto toho, aby vysvetľoval, čo sa v KDH deje, snaží útočiť na niekoho, kto s tým nemá nič spoločné. Je to problém, ktorý sa týka KDH. V žiadnom prípade sa netýka SDK a jej funkcionárov."
Pán Gabura tvrdí, že ste údajne otvorili aféru okolo financovania KDH, pretože ste rozdávali zmluvy novinárom. Je to tak?
"Sú to nezmysly. So žiadnym novinárom som doteraz o financovaní nikdy nehovoril a žiadne zmluvy nedával."
Ak sa potvrdia informácie, že firma člena Gaburu získala 30 miliónov od Siemensu za spoluprácu na projekte verejného osvetlenia v Bratislave, mal by odstúpiť líder KDH?
"Podľa stanov KDH aj zo všetkých vzťahov vyplýva, že za financovanie je zodpovedný hlavný pokladník pán Gabura, ktorého vymenúva a odvoláva predseda hnutia. To nie je volená funkcia. Ak by sa preukázalo, že sa diali nekalé veci, hlavný pokladník a aj predseda hnutia Čarnogurský by mal vyvodiť dôsledky."
IGOR STUPŇAN
KORUPČNÉ ŠKANDÁLY V ZAHRANIČÍČESKO: V posledných mesiacoch sa najviac hovorilo o benzínových kartách, ktoré počas predvolebnej kampane v roku 1996 používali volební lídri dnes už vládnucich sociálnych demokratov. ČSSD ich bezplatne poskytla firma Chemapol, ale tento dar sa neobjavil v účtovnej knihe. Skrytý sponzoring a s ním spojený daňový únik napokon zostal po mesačnom vnútrostraníckom vyšetrovaní v aute. Osoby, ktoré stranícka komisia označila za zodpovedné za škandál, odmietli z toho vyvodiť akékoľvek dôsledky. Zodpovednosť za kauzu odmietol aj Miloš Zeman. Odhaduje sa, že celková suma, ktorú sociálni demokrati prejazdili, sa pohybuje okolo 200-tisíc českých korún. Počas tohto roku sa objavila aj kauza okolo mobilného telefónu podpredsedu parlamentu Stanislava Grossa, ktorý mu platila súkromná firma, a dlho nepriznaného zahraničného devízového konta popredsedu vlády Egona Lánskeho. Jediný politik, ktorý aspoň demonštratívne položil hlavu na klát, bol Gross, keď nechal parlamentný klub ČSSD hlasovať o tom, či má jeho dôveru. Už vyše dvoch rokov polícia vyšetruje aj nelegálne financovanie ODS, ktorá bola od roku 1993 až do zimy 1997 dominantnou vládnou stranou v Čechách. Zákony sa obchádzali v rokoch 1995 a 1996 pred voľbami. Išlo o vytlačenie predvolebných plagátov, lízing aút, ktoré využívali lídri ODS, a kúpu kopírky za milión korún. Všetky tieto transakcie zaplatila firma súkromného podnikateľa Miloša Běhounka a neobjavili sa v straníckej účtovnej knihe. ODS dala po prepuknutí škandálu spraviť v roku 1998 nezávislej agentúre forenzný audit. Po jeho zverejnení však strana tvrdila, že obchádzanie zákonov a daňové úniky vznikli z neskúsenosti a nedbalosti. Vyšetrovanie zatiaľ ukazuje, že chyby v hodpodárení strany neboli náhodnou, ale naopak dobre pripravenou akciou. Predseda strany Václav Klaus podobne ako Zeman odmietol za túto kauzu prebrať svoj diel politickej zodpovednosti.
NEMECKO: Finančné škandály sa šíria aj na nemeckej politickej scéne. Opoziční kresťanskí demokrati (CDU) sa topia vprípade tajných straníckych kont, ktorá so sebou sťahuje aj modlu CDU, dlhoročného nemeckého kancelára Helmuta Kohla. Škandál odštartovalo obvinenie bývalého dlhoročného pokladníka CDU Walthera Leislera Kiepa, ktorý údajne prijal miliónovú sumu do tajných straníckych fondov CDU od obchodníka so zbraňami Karla-Heinza Schreibera. Kohl uviedol, že o miliónovom dare nevedel. "Mohol by som hodiny rozprávať o tom, že vtedajší predseda CDU Helmut Kohl sa veľmi zaujímal o pôvod aj oveľa menších súm, ako je milión mariek," vyhlásil Kiep. V piatok potvrdil informácie o tajných straníckych kontách aj bývalý generálny tajomník CDU Heiner Geissler. Ten uviedol, že v rokoch 1987-1988 sám opakovane Kohla požiadal, aby všetky stranícke výdavky prechádzali len cez normálny rozpočet CDU, čo však Kohl odmietol. Geissler popiera, že by mal Kohl z čiernych peňazí osobný prospech, skôr sa hovorí o tom, že nimi v núdzi vypomáhal nižším organizáciám CDU. Kohla sa nezastal ani terajší predseda CDU Wolfgang Schäuble, ktorý pripustil, že v straníckych financiách existovala "sivá zóna" a nie „všetci sa správali tak, ako sa od politikov vo vysokých funkciách patrí". Aféram sa nevyhli ani vládni sociálni demokrati (SPD). V piatok odstúpil premiér Dolného Saska Gerhard Glogowski, ktorý vraj využíval funkciu na osobný prospech. Ďalší člen SPD, sársky expremiér Reinhard Klimmt údajne prijal dary v hodnote asi 30-tisíc mariek od majiteľa antikvariátu, s ktorým mal spoločné záujmy v jednej športovej agentúre. A napokon vraj ministrovi financií Severného Porýnia-Vestfálska Heinzovi Schleusserovi platila krajinská banka nákladné výlety do Stredomoria. (mim, mch)