Erby miest a obcí okresu Piešťany je názov výstavy sprístupnenej vo Vile Dr. Lišku Balneologického múzea v Piešťanoch. Okrem reprodukcií erbov a znakov obcí tvorí výstavnú expozíciu blok regionálnej literatúry a monografií obcí. Vystavené sú aj originály historických pečatidiel, ich odliatky, odtlačky a fotodokumentačný materiál. Samostatnú časť výstavy tvorí produkcia firmy Interiér Hlohovec - pečate, erby, insígnie, štandardy, obradné reťaze starostov a primátorov a ďalšia výbava pre obecné a mestské úrady. Vernisáž bola spojená s prezentáciou knihy Okres Piešťany - stručná história a erby obcí, ktorú pripravil odborný pracovník piešťanského balneologického múzea Marián Klčo. V encyklopedickej publikácii podáva základné informácie o polohe obcí, počte obyvateľov, histórii a súčasnosti okresu Piešťany. Výstava o minulosti i súčasnosti piešťanského regiónu bude otvorená do konca marca budúceho roku.
OHEŇ PRI HORÁRNI
Počas víkendu sa mohli Bratislavania pri prechádzke po Horskom parku zastaviť v záhrade pri Horárni a zahriať sa pri ohni. Oheň tam bude horieť každý štvrtok, sobotu a nedeľu počas celej zimy. V meste ojedinelú atrakciu spoja členovia z Nadácie Horský park s likvidáciou haluzia a odpadového dreva z lesa. Pripravuje sa aj založenie klziska, ktoré by malo byť postavené v záhrade, len čo to počasie dovolí. Otvorené bude v dňoch, keď má prevádzka Horárne zatvárací deň, čiže v pondelok a v utorok. Na poníkovi Nikovi sa môžu deti povoziť vždy vo štvrtok od 16.00 do 17.00 h, v sobotu od 11.00 do 13.00 h a v nedeľu od 14.00 do 16.00 h na malom priestranstve pred Horárňou.
SLOVENSKÍ KUCHÁRI VERZUS TALIANSKI
Súťažiť v príprave slávnostných stolov, flambovaných pokrmov a miešaní nápojov mali možnosť účastníci medzinárodnej súťaže kuchárov a čašníkov, ktorá sa včera skončila v Strednom odbornom učilišti obchodnom v Bratislave-Rači. Zahraničné družstvá z talianskeho Piedimonte Matese a estónskeho Tallinnu súťažili s domácimi družstvami - púchovským a bratislavským - o putovný pohár Združenia pracujúcej mládeže Slovenska.
ZÁZRAČNÝ OBRAZ PANNY MÁRIE
Deväťdňová pobožnosť Trnavská novéna, ktorá sa skončila minulý týždeň procesiou s obrazom Panny Márie trnavskej z Dómu sv. Mikuláša na Trojičné námestie v Trnave, má dlhoročnú tradíciu. Ako povedal primátor Trnavy Štefan Bošňák, uznesenie magistrátu z 20. novembra 1710 hovorí, že vtedajšie vedenie mesta zaviazalo seba i ďalšie generácie uctievať Pannu Máriu trnavskú namaľovanú na obraze, ktorému sú pripisované nadprirodzené schopnosti. Podľa archívnych materiálov obraz namaľovaný neznámym autorom niekoľkokrát v histórii slzil. Nevysvetliteľné javy začala v roku 1708 skúmať komisia zložená z teológov, profesorov trnavskej univerzity, advokáta, notára i senátora. Na základe zistení komisie ostrihomský arcibiskup a kardinál Kristián August schválil verejné uctievanie "milostivého obrazu Panny Márie" vo farskom Kostole sv. Mikuláša v Trnave.
(TASR, r)